Otrov krije lijek protiv raka
Ilustracija

Drevni lijek

Otrov krije lijek protiv raka

Evo kako drevni "lijek" može da postane moderni adut u borbi protiv raka, uz malo naučno-fantastike. Dipanjan Pan, naučnik Univerziteta u Ilinoisu, sa svojim timom došao je do otkrića koje bi moglo da zaustavi umnožavanje ćelija raka, sudeći prema studiji prezentovanoj ove nedelje na konferenciji Američkog društva hemičara.

Istraživanje je još uvijek u ranoj fazi ali je, u okviru laboratorijskih ispitivanja, zabilježen veliki uspjeh u zaustavljanju umnožavanja ćelija raka dojke i melanoma. Panova tehnika uključuje i upotrebu nanotehnologija da bi se dobio sintetisani element sličan otrovu koji proizvode pčele, zmije i škorpije, piše CNN.

Najveći problem koji se javlja prilikom liječenja otrovom su propratni neželjeni efekti. Kod uboda pčela, na primjer, koža postaje bolna i otečena jer melitin, glavni toksin pčelinjeg otrova, uništava ćelijske membrane, a može doći i do zgrušavanja krvi i oštećenja srčanog mišića i nervnih ćelija. Svojstva otrova zaslužna za ubijanje ćelija raka uništavaju i zdrave ćelije, otprilike isto kao što hemoterapja uništavajući ćelije raka izaziva i oštećenje zdravih ćelija i bolne propratne efekte.

Ali Panova laboratorija razvila je tehniku koja omogućava izdvajanje određenih proteina i peptida u otrovu, tako da otrov može da spriječi razmnožavanje ćelija raka bez štetnih propratnih posljedica. Njegova laboratorija otkrila je i kako da sintetiše ove korisne ćelije.

Sintetički materijal se prenosi do ćelija raka upotrebom nanotehnologije.

"Zahvaljujući tome što je cio toksin kamufliran kao dio nanočestice, moguće je zaobići zdrave ćelije jer ga privlače samo ćelije raka”, izjavio je Pan. Drugim riječima, pošto je tako tijesno upakovan u nanočesticu, nemoguće je da procuri i izazove druge probleme.

Panova laboratorija planira dalje da istraži dejstvo sintetisanog otrova u kombinaciji sa nanotehnologijom na ćelije raka kod pacova i svinja. Ukoliko se pokaže da je metod liječenja efikasan, biće isproban i na ljudima. Pan predviđa da bi taj korak mogao da se dogodi za tri do pet godina.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.