Ako ga jedete bez previše masnoće, ili drugih dodataka nećete imati problema, piše Huffington Post. Evo zašto krompir ne zaslužuje svoju lošu reputaciju.
Snižava pritisak
Krompir je odličan izvor kalijuma, a već jedan krompir sadrži četiri puta više kalijuma nego banana. Kalijum je ključan za hidratizaciju tijela i pomaže u snižavanju krvnog pritiska.
Podstiče probavu i zasićuje
Krompir je bogat vlaknima, a to naročito vrijedi ako jedete krompir iz rerne s korom. Jedan krompir sadrži oko sedam grama vlakana, zbog čega daje dugotrajan osjećaj sitosti, ali i podstiče probavu. Takođe, studije pokazuju da jedenje krompira smanjuje rizik od srčanog udara i povišenog holesterola.
Sadrži i vitamin C
U kori krompira nalazi se sasvim solidna količina vitamina C, oko 29 mg u jednom većem krompiru, što je oko polovina dnevno potrebne doze. Zbog toga krompir treba jesti za podizanje imuniteta, ali i kako bi se pomoglo brže zacjeljivanje rana.
Štiti kosti
Krompir sadrži mangan, koji igra važnu ulogu u procesuiranju proteina, ugljikohidrata i holesterola. On je uključen i u izgradnju kosti i štiti od osteoporoze, a jedan veći krompir sadrži oko 33 posto dnevne preporučene doze mangana.
Bogat vitaminom B6
Krompir sadrži vitamin B6, koji ima značajnu ulogu u kardiovaskularnom zdravlju, ali i probavi, imunitetu, izgradnji mišića i nervnom sistemu. Jedan krompir sadrži čak 46 posto preporučene dnevne doze tog nužno potrebnog vitamina.
Komentari