Dekret, koji je ukrajinski predsjednik donio poslije pet mjeseci borbi na istoku zemlje između vojske i proruskih separatista, omogućava vladi da za vozila i pješake zatvori kopnene i pomorske prelaze. Odluka je doneta "u vezi sa stalnim miješanjem Ruske Federacije u unutrašnja pitanja Ukrajine", navodi se u dokumentu.
Dekret predsjednika Porošenka donet je dok je na snazi primirje, koje su u Minsku u subotu potpisali Ukrajina, proruski pobunjenici i OEBS, ali su pobunjenici koji zahtjevaju otcjepljenje, potom odbili ponudu Kijeva da prigranični regioni dobiju poseban status.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko naložio je donošenje "neodložnih mjera" radi zaštite Ukrajine i jačanja njene odbrambene sposobnosti.
Među tim mjerama je i nalog vladi da odmah pripremi i preda mu predlog zakona u vezi sa odustajanjem od vanblokovskog statusa Ukrajine, kako bi ga unio u skupštinsku proceduru, javio je danas Ukrinform.
Ukrajinska državna agencija navodi da je ukaz o tome Porošenko potpisao juče i da mnoge njegove ključne tačke nose oznaku tajnosti.
Prije svega, kao prioritetan nacionalni interes Ukrajine u oblasti spoljne politike za 2014. i naredne godine navodi se dalji razvoj odnosa strateškog partnerstva sa SAD, Evropskom unijom i NATO.
Od Ministarstva inostranih poslova traži se da se neodložno obrati NATO-u sa molbom da se sazove Sjevernoatlantski savjet NATO-a i održe odgovarajuće konsultacije, da se obrati za hitne konsultacije stranama Budimpeštanskog memoranduma iz 1994, i vladama SAD i Velike Britanije sa molbom za pružanje vojne pomoći Ukrajini.
Od vlade se, navodi Ukrinform, traži da izradi nacrt generalnih direktiva za pregovore sa Rusijom, da nacionalnu ekonomiju prevede na funkcionisanje u posebnim uslovima, da iznese predloge za primjenu sankcija Rusiji i da osigura privremeno zatvaranje kontrolnih punktova na ukrajinsko-ruskoj granici.
Takođe, Porošenko traži da se oslobode od poreza uvozni proizvodi namenske industrije, povećaju zarade vojnicima, a stambeno zbrinu porodice poginulih i ranjenih borbama u oblastima na istoku zemlje.
Navedeno je da je ukaz donijet zbog "daljeg usložavanja situacije u oblasti nacionalne bezbjednosti zbog oružane agresije Rusije", a da je cilj mjera "neutralizacija aktuelnih prijetnji nacionalnoj bezbjednosti", navela je ukrajinska državna agencija.
UNN je prenijela izjavu ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka iz SAD da je odluka o vanblokovskom statusu Ukrajine "umnogome recidiv sovjetske prošlosti".
"Mi shvatamo da Ukrajina ne može da stupi u NATO, ali kako kaže Biblija - traži pa će ti se dati", rekao je Jacenjuk.
Jacenjuk je 29. avgusta najavio da će vlada predložiti Vrhovnoj radi (skupštini) da ukine vanblokovski status Ukrajine i obnovi kurs ka učlanjenju u NATO.
Rada je 2010. na predlog tadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča usvojila zakon o principima unutrašnje i spoljne politike, kojim je proglašen vanblokovski status Ukrajine i isključen kurs ka evroatlantskoj integraciji zemlje.
Zakon koji do sada važi, predviđa osnovni princip spoljne politike po kom Ukrajina poštuje politiku nesvrstavanja u blokove, što znači da ne učestvuje u vojnopolitičkim savezima, već u modernizaciji i razvoju evropskog sistema kolektivne bezbjednosti, nastavlja konstruktivnu saradnju sa NATO i drugim vojnopolitičkim blokovima povodom svih pitanjima od zajedničkog interesa.
"Srijeda prvi dan istinskog primirja"
Predsjednik Ukrajine izjavio je danas da se 24. septembar poslije mnogo mnogo nedjelja i mjeseci može smatrati prvim danom istinskog primirja na istoku zemlje, prenijele su ukrajinske agencije.
"Juče je bio prvi dan za mnogo mjeseci kada Ukrajina nije imala nijednog poginulog. To je prvi dan realnog primirja", naveo je Porošenko na njegovom nalogu na "tviteru" a prenijela je agencija Ukrinform.
Najgori dio rata sa proruskim separatistima prošao je, izjavio je Porošenko.
"Nemam nikakvu sumnju da je glavni i najopasniji dio rata već završen, zahvaljujući heriozmu (ukrajinskih) vojnika", rekao je Porošenko u prvom velikom obraćanju novinarima od kako je stupio na funkciju šefa držzave u maju.
Prvi put od početka sukoba u aprilu, u poslednja 24 časa nijedna osoba nije poginula na liniji fronta, dodao je on.
Porošenko je kazao i da "ne sumnja" da će njegov mirovni plan "funkcionisati", uprkos odbijanju pobunjenika da prihvate političke ponude Kijeva.
Porošenko je, kako prenosi UN, najavio da će danas u Harkov stići specijalna misija OEBS-a, koja će omogućiti sprječavanje pokušaja kršenja režima prekida vatre.
U Minsku je 5. septembra potpisan Protokol po kom je uveden prekid vatre, a 19. septembra strane u konfliktu usaglasili su njegovo sprovodjenje, opšti prekid vatre i formiranje 30 kilometara tampon-zone pod nadzorom OEBS-a, podsjeća ta ukrajinska agencija.
Ruska informativna agencija (RIA) Novosti prenijela je tvrdnju štaba samoproglašene Donjecke Narodne Republike da je u srijedu uveče u artiljerijskoj vatri ukrajinskih snaga poginuo jedan civil a da je još petoro ranjeno.
UNN prenosi saopštenje pres službe gradskih vlasti Donjecka da tokom noći nije bilo aktivnih borbi, a da je jutros u tom gradu na istoku Ukrajine situacija "stabilno napeta" i da se od ranog jutra čuju pojedinačni plotuni iz teškog naoružanja.
Ta agencija prenosi i da se danas izmedju ukrajinskih snaga i predstavnika "DNR" očekuje razmjena zarobljenika po formuli "60 za 60".
Prema podacima UN od 11. septembra, u konfliktu je poginulo približno 3.200 civila a više od 8.000 je ranjeno, podsjećaju agencije.
Ukrajina će tražiti pristupanje EU 2020.
Ukrajina će zvanično zatražiti pristupanje Evropskoj uniji 2020. godine, saopštio je danas u Kijevu ukrajinski predsjednik.
"Danas ću predstaviti čitavoj Ukrajini novi program reformi" čije sprovodjenje će omogućiti Ukrajini da kroz šest godina zatraži priključenje Evropskoj uniji, izjavio je Porošenko na kongresu sudija, a prenijela je njegova kancelarija.
"Strategija 2020" predvidja 60 reformi i posebnih programa, koje će "Ukrajina sprovesti kako bi mogla da podnese zahtjev za članstvo u EU", objasnio je predsjednik.
(B92)
Komentari