Krivični zakon nije odgovarajuće sredstvo koje može da sačuva društveni tabu. Osnovno pravo na seksualno opredjeljenje odraslih braće i sestara, treba da bude jače i značajnije nego apstraktne ideje o zaštiti porodice – kažu iz Etičkog odbora u saopštenju.
Njihova intervencija je reakcija na ozloglašeni slučaj brata i sestre koji žive zajedno kao partneri u Saksoniji i imaju četvoro djece. Oni nisu odrastali zajedno, pa je njihov prvi susret bio kada je Suzan K. imala 16 godina a njen brat Patrik S. odveć punoljetan. Patrik je osuđen na više od tri godine zatvora zbog incesta jer par nije uspio u pokušaju da obori presudu uz pomoć Evropskog suda za ljudska prava.
Porodica je bila primorana da živi odvojeno jer je sud odlučio da njihova veza ne može dobro da utiče na djecu i da je potrebno zaštititi ih od neželjenih posledica. Takođe, još jedna od dikusija koja se vodila na ovu temu jeste veći rizik od genetskih anomalija kod djece ovih parova. Etički odbor se zauzeo za ove parove uzimajući za argument to što genetski oštećenim parovima nije zabranjeno da imaju djece.
Mnogo ovakvih parova živi u tajnosti kako pokazuje vrlo obimno istraživanje odbora. Među problematičnim slučajevima je i priča žene koju su ucjenjivali otac i bivši muž da će joj oduzeti djecu ukoliko ne prekine svoju vezu sa polu-bratom.
Da podsjetimo, incest je još uvijek ilegalan u Velikoj Britaniji i većini evropskih zemalja, dok je Francuska ukinula zakon o incestu još u vrijeme vladavine Napoleona.
Prema procjeni jednog njemačkog instituta, između 2 odsto i 4 odsto stanovnika ove države su incestoidne ličnosti ili su imali neko iskustvo ovog tipa. Kancelarka Angela Merkel je potvrdila da će vlada vjerovatno prihvatiti predloge odbora vezane za ovaj problem.
(telegraph.co.uk, Telegraf)
Komentari