Fudbalski savez Albanije je odluku da ne ide sa navijačima u Beograd obrazložio preporukom UEFA-e, koja je stigla u subotu. U pismu UEFA-e navodi se da je odlučeno da Albanija u Beograd ide bez svojih navijača imajući u vidu odnose dva naroda, a s ciljem da se izbjegnu mogući nemiri i eskalacija situacije. Isto važi i za revanš utakmicu u Elbasanu, koja će se igrati bez srpskih navijača.
Građani Kosova odluku UEFA-e smatraju opravdanom, ali ocjenjuju i da je takva odluka posledica uticaja srpske politike i igre Fudbalskog saveza Srbije, koja je Fudbalskom savezu Albanije postavila uslov bez presedana: identifikovanje i registraciju svih navijača koji putuju Beogradu.
Bujar Mehmeti, sportski novinar i komentator na kosovskoj nacionalnoj televiziji KTV smatra da bez obzira na političku situaciju i odnose između Srba i Albanaca, UEFA nije preduzela nijedan korak da Srbiji uputi primedbu, jer je Srbija sama podigla tenzije i onemogućila dolazak albanskih navijača u Beograd. Srbija je kazavši „stop“ albanskim navijačima sa Kosova, iz Makedonije, Crne Gore i dijaspore učinila veliku diskriminaciju i prekršila pravo na slobodu kretanja građana, ističe Mehmeti za Anadoliju.
“U normalnim okolnostima ne bi trebalo ništa da se dogodi zato što zemlja domaćin treba da preduzme sve mjere kako bi garantovala bezbjednost navijačima prisutnim na stadionu. To treba da se uradi ne samo na utakmici sa Albanijom, nego i sa Engleskom, Njemačkom ili Brazilom, čiji bi navijači trebali biti prisutni. Ne bi trebalo da bude problema”, kaže Mehmeti.
Student iz Prizrena, Imir Dida kaže da, ipak, bezbjednost i životi ljudi treba da budu prioritet.
“Mislim da bi bilo dobro da tamo putuju navijači. Bez navijača utakmica ne ide dobro, ali zbog uslova, odnosa koje imamo sa Srbima nije dobro”, kaže Dida.
On ističe da sa nestrpljenjem čeka utakmicu i pobjedu albanske reprezentacije kao najbolji odgovor na svu tu političku igru.
Mehmet Krasniqi iz Prištine smatra da je UEFA odluku donijela pod uticajem politike države Srbije što šteti sportu.
“Pošto je to odluka srpskih vlasti da učine takvu zabranu, mislim da je to katastrofalno odluka u svim mogućim aspektima. Sport ne bi trebao da se miješa sa politikom i na kraju krajeva sportska organizacija UEFA ima određena pravila koja apsolutno ne dozvoljava takvu diskriminaciju da se ne dozvoli gledaocima da učestvuju u meču”, kaže Krasniqi.
On ističe da bi Srbija trebala biti kažnjena zbog toga, mada po njemu nema te kazne koja bi otplatila zabranu da fudbalere prate navijači tokom tako važne utakmice kao što je ova u Beogradu.
Nije bilo političke volje
Ekspert za pitanja bezbjednosti Agim Musliu, koji je prije 30 godina lično učestvovao u osiguranju derbija između Partizana i Crvene Zvezde u Beogradu, smatra da je država Srbija mogla bez ikakvih problema da kontroliše putovanje navijača i njihovo prisustvo na stadionu, ali da nije bilo političke volje.
“Smatram da ovakva odluka ne bi trebala da postane praksa, već treba naći druga rješenja za opuštanje ovih odnosa i za odlazak - dolazak navijača. Prije svega, zemlja domaćin treba, svakako, da garantuje bezbjednost. Mislim da država Srbija ima instrumenete kojima može garantovati bezbjednost, ali da je politička volja ona koja određuje ovaj događaj”, kaže Musliu za agenciju Anadolija..
On ocjenjuje da je jako loše što se politika miješa sa sportom, jer se time šteti sportu i njegovoj afirmaciji.
Komentari