Evo šta se dešava sa tijelom nakon dugog korišćenja antibebi pilule
Ilustracija

Saznajte

Evo šta se dešava sa tijelom nakon dugog korišćenja antibebi pilule

Zavisno od toga da li koristite pilulu 5, 10 ili 15 godina, možete da očekujete različite stvari.

Uvjereni ste kako ste se za svog vjerenika odlučili na temelju njegove ličnosti i šarma? Pitate se zašto ništa, pa ni omiljeni sitkom, više ne može da vas nasmije? Željeli biste da budete srećniji? Od vašeg raspoloženja do vaše veze, jedan neočekivani faktor mogao bi da ima uticaj na vaš život: vaša sićušna kontraceptivna pilula.

Antibebi pilula i rizik od zgrušavanja krvi

Kad se radi o rijetkim uticajima kao što su povećani rizik od krvnih ugrušaka – posebno kod gojaznih žena ili žena pušača koje koriste pilulu – oni se obično pojave već nekoliko nedjelja poslije početka uzimanja.

Vjerujte svojim instinktima prije nego što slegnete upitno ramenima zbog neuobičajenih simptoma. Sedamdeset šest odsto žena koje koriste pilulu osjećaju nuspojave zbog nje. Ako imate pitanja i zabrinuti ste, tražite odgovore i pomoć dok ne dobijete tačno ono što želite.

Neki efekti pilule su korisni, dok su drugi štetni. Zavisno od toga da li koristite pilulu 5, 10 ili 15 godina, možete da očekujete različite stvari. U nastavku je vodič kroz pozitivne i negativne efekte.

5 godina na piluli

Spas od policističnih jajnika

Ako ste među onima koje pate od sindroma policističnih jajnika (PCOS, engl. policystic ovary syndrom), hormonalnog poremećaja koji uzrokuje neredovne menstruacije, poteškoće u začeću, akne u odraslom dobu, ekstremnu dlakavost i povećan nivo masnoće u krvi, pilula može da se koristi kao lijek za smanjivanje ovih simptoma, kažu ljekari. Naravno, nikako ne bi trebalo da na svoju ruku uzimate pilulu, već obavezno potražite savjet ljekara. Žene koje trpe od PCOS-a uzimanjem pilule takođe smanjuju rizik od razvoja endometrijskog karcinoma, jer se zaustavljanjem ovulacije spriječava povećan rast sluznice materice, kao i nemogućnost da se ona dobro očisti.

Dijagnostikovanje PCOS-a podrazumijeva nekoliko različitih koraka. Sa svojim ginekologom porazgovarajte o tome. On bi trebalo da pažljivo prouči vašu medicinsku istoriju i pažljivo vas pregleda, imajući u vidu i vašu težinu i indeks tjelesne mase. Trebalo bi da uradite i analizu krvi, kao i ultrazvuk, a možda ćete morati da zamjenite pilulu nekim drugim sredstvom za kontracepciju tri mjeseca prije dijagnoze (jer oralna sredstva za kontracepciju mogu da sakriju ili smanje simptome PCOS-a). Uvijek prije toga tražite savjet svog ginekologa.

Osjećaj depresije

Ako uzimate pilulu, postoji 50 odsto veća mogućnost da ćete biti skloni negativnim mislima. Specijalisti za hormone i ponašanje nedavno su otkrili kako oralni kontraceptivi smanjuju našu mogućnost da iskusimo pozitivne emocije poput uzbuđenja i entuzijazma. Žene često nisu toga ni svjesne, ali nagla depresija ili ograničenje dijapazona njihovih raspoloženja mogu biti uzrokovane hormonalnim kontraceptivima. Faktori koji mogu da doprinesu promjeni raspoloženja dok ste na piluli uključuju i depresivno raspoloženje u prošlosti, slučajeve u porodici sa poremećajem raspoloženja kod ženskog dijela rodbine koji je uzimao pilulu, kao i osjećaj tuge u PMS-u. Ako se osjećate stalno neraspoloženo, porazgovarajte sa ginekologom.

10 godina na piluli

Zaljubljeni ste i imate blizu 30 godina, što je otprilike vrijeme kad mnoge mlade žene prvi put postaju majke, pa možda razmišljate da se prvi put, nakon decenije uzimanja, skinete s pilule. Nova istraživanja pokazuju da ste možda odabrali partnera koga u stvari ne biste odabrali da niste koristili pilulu.

Birate onog Pravog?

U odabiru emotivnog partnera važnu ulogu igra glavni kompleks gena tkivne podudarnosti (MHC, engl. major histocompatibility complex), odnosno set gena imunosistema. Prema toj studiji ispada da nas, kad nismo na piluli, privlače muškarci s MHC-om drugačijim od našeg, a vjeruje se da takvi spojevi stvaraju zdravije bebe (još jednom čestitke Majci Prirodi). Uzimanje pilule ovo suzbija, pa možemo da odaberemo muškarca sa sličnim MHC-om, zbog čega smo seksualno nezadovoljnije, ali smo presrećne zbog njegove odanosti i pouzdanosti. Sve u svemu, žene koje su svoje partnere srele dok su koristile pilulu, imale su duže veze – u prosjeku dvije godine duže. Postojala je i manja vjerovatnoća da će doći do razlaza.

Smanjeni libido

Pilula ima metabolički uticaj koji smanjuje vaš nivo testosterona, što može da utiče na vaše seksualne potrebe. To je zato što testosteron veže globulin za seksualne hormone, a njegov nivo se povećava u tijelu kad ste na piluli.

Pripreme za bebu

Ako razmišljate o pokušaju začeća, odlična je ideja da za početak pripremite svoje tijelo za bebu. Počnite tako što ćete da se odreknete alkohola, a ako pušite, i te navike morate da se odreknete. Sad je pravi trenutak i da se uhvatite u koštac sa svakim zdravstvenim problemom, normalizujte svoju težinu i dovedite svoje tijelo u formu prije trudnoće. Dobra je ideja i da u ovom trenutku provjerite da li ste u djetinjstvu bili redovno vakcinisani, poput boginja, rubeola…

15 godina na piluli

Vas vjerovatno brine smanjena plodnost. Možda strahujete da je vaše tijelo „zaboravilo“ kako da ovulira, ali to je malo vjerovatno.

Maskiranje menopauze

Jedan odsto žena u menopauzu ulazi prije 40. godine, a pošto to može da se dogodi dok ste na piluli, posebno ako je uzimate već 15 godina, nećete to ni znati dok ne prestanete sa uzimanjem. Ako ste zabrinuti, možda i zbog toga što su ranu menopauzu prošle vaše sestre i majka, napravite test antimilerovog hormona u krvi, koji održava aktivnost jajnika, a to možete napraviti i dok ste na piluli. Ipak, treba znati da taj test samo pokazuje količinu jajašaca, a ne i njihov kvalitet, pa se njime ne može predvidjeti šansa za začeće.

Dugoročna zaštita

Pokazalo se da je, što ste duže na piluli, veća i zaštita pred endometrijskim i karcinomom jajnika. Jedna je teorija da se ovo događa jer pilula zaustavlja stalni ciklus ovulacije, koji može doprinijeti riziku da se stanice karcinoma razviju u jajnicima.

Izvor: cosmopolitan.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.