U toploj kući vlaga će se nakupljati na hladnijim površinama (prozori, vanjski zidovi, …). Relativna vlažnost od 30 i do 40 procenata smatra se zimi optimalnom. Ako je smanjite ispod tog nivoa može da dođe do problema sa disanjem, isušenom kožom, pa i oštećenja namještaja. Ako je temperatura u kući oko 21, 22 C, a vlažnost 35 procenata onda će se vlaga hvatati po prozorima na spoljnjoj temperaturi od -1C. Sa duplim prozorima kondenzacija će se pojaviti tek na tepretaurama od oko-15C.
Kontrola
Vlaga se obično neće pojavljivati ako imate radijatore uz prozore ili ako ih “ušuškate” dobro kada najave niske temperature. Vlagu stvaraju svi ukućani, disanjem, korišćenjem tuša, tople vode, kuvanjem, ali i biljke. Najbolje je da koristite aspiratore u kuhinji i ventilatore u kupatilu. Ako nemate ventilatore obavezno otvorite vrata kupatila poslije kupanja i držite ih 15 minuta otvrenim. Kuću, bez obzira ne zimu morate povremeno i provjetravati.
Ne držite namještaj direktno prislonjen na zidove koji su hladniji (spoljnji), jer može da dođe do pojave plijesni. Ormare uvijek držite malo odmaknute od zidova, nikada direktno prislonjene na njega.
Isušivač vazduha takođe može da pomogne u održavanju i kontroli nivoa vlage u kući.
Izvor: lifepressmagazin
Komentari