U dokumentima se navodi da su međunarodne sudije na Kosovu u zemjenu za novac puštale na slobodu osumnjičene.
Riječ je o slučaju trostrukog ubistva, za koje su dva počinioca bila osuđena na visoke zatvorske kazne, a trećeg je italijanski istražni sudija Frančesko Florit navodno pustio iz zatvora nakon što je primio mito od 300.000 eura, navodi list ''Danas''.
''Tužiteljka Bamije dodaje da su joj oni zabranili da govori sa Nazimom Blacom, a Ratel nije želio da ona istraži slučaj Američkog univerziteta (AUK)". Nazim Blac je, podsjeća ''Danas'', osuđen na 4,5 godina, jer je bio član grupe egzekutora na Kosovu.
Na pitanje da li je tačno da je optužila tužioca Džonatana Ratela za pritisak, prikrivanje krivičnih djela i veze sa kriminalcima na Kosovu, ona je rekla da "svi oni idu na večere i prijeme sa visokim zvaničnicima i razgovaraju o predmetima''.
Ponekad su, dodala je Bamije, osobe sa kojima pričaju povezane sa kriminalcima, te povjerljive informacije procure, što je i dokazano u slučaju Vila Grmija, koji je tužiteljka Novotna prekinula.
"Njeno miješanje u moje predmete, i činjenica da su moje odluke procurile iz njene kancelarije potvrđuju da nije umiješan samo Ratel, već i drugi. Inače, da, Ratel je vršio pritisak ne mane tako što je blokirao neke moje istrage", rekla je Bamije.
Ona je rekla i da joj je Ratel prijetio i da je pokušao sve kako bi bila uhapšena, da ju je pritiskao Euleks i da se sada protiv nje vodi istraga, jer je izašla u javnost.
"Euleks ne vjeruje da su za moju istragu važni zakoni uzbunjivača, te smatraju da njihove standardne operativne procedure treba da imaju primat nad zakonima", rekla je ona.
Na pitanje koje je zvanično objašnjenje za njenu suspenziju, Bamije je rekla to što je dala tajne dokumente kosovskom dnevniku "Koha ditore", što, prema njenim riječima nije tačno.
Na pitanje da li zna da je neko pokušao da zataška njenu istragu i ko je to bio, Bamije je rekla da su u pitanju više strukture Euleksa, "ali da ne zna ko tačno".
Komentari