Oslabljeno srce i problemi s krvnim pritiskom
Prekid veze ili razvod za posljedicu ima hroničan stres koji nastaje kada se javlja osjećaj gubitka kontrole, a posljedica je učestali osjećaj straha i panike. Za razliku od akutnog stresa kada je naše tijelo izloženo povremenim navalama adrenalina, kod hroničnog se kontinuirano proizvodi kortizol, hormon stresa. On naime utiče na svaku stanicu u tijelu, a posebno na krvni pritisak i broj otkucaja srca.
Nesanica
Visok nivo kortizola najčešće uzrokuje i poteškoće pri spavanju, tu se javlja i fizički stres jer nakon prekida krevet više ne dijelimo s voljenom osobom na što tijelo reaguje nemirom koji ne dopušta odmor. Tad dolazi do najintezivnijeg stepena začaranog kruga u kojem stres prouzrokuje nesanicu, a nedostatak sna povećava stres.
Probavne smetnje
Probavni sistem i probavni organi su najskloniji promjenama u funkciji nakon i najmanje količine stresa. Poznato je kako nervoza utiče na probavu, no dugoročna napetost ne uzrokuje samo povremene grčeve nego probleme poput žgaravice, zatvora, proljeva. Ako smo dugoročno uznemireni , naš nervni sistem nije u balansu pa dolazi do zatvora, nakupljanja otpadnih produkata u tijelu, a zatim do upalne reakcije u crijevima, što onečišćuje krv i može dovesti do vrlo raznolikih simptoma.
Debljanje
Dugoročni stres povezan je sa nakuplajnjem i zadržavanjem viška masnoće u području trbuha. Brojna su istraživanja pokazala da je visok nivo kortizola povezan s dodatnim trbušnim masnim naslagama pa čak i kod inače vitkih žena. Stres potiče konzumaciju nezdrave hrane bogate praznim kalorijama, sklonost grickanju zalogaja prepunih masnoća, šećera i soli uzrokuje debljanje i povećava nivo kortizola.
Pad imunološkog sistema
Negativne misli i emocije uzrokovane prekidom ostavljaju veliki trag na imunitetu, tijelo se naime okreće protiv samoga sebe. Učestali osjećaj slabosti, prehlade i alergije javljaju se kao odgovor na oslabljeni imunološki sistem. Osim toga može doći i do autoimunih bolesti, posljedica su im najčešće dugotrajni osjećaju depresije, usamljenosti i socijalne izolacije. Savjet: Jedini lijek koji pomaže nakon prekida veze, je suočavanje s vlastitim negativnim emocijama koje nikako ne bi smjeli ignorisati. Fizičke i emocionalne učinke prekida veze umanjiće preoblikovanje loših misli i samokritičnosti u pozitivne misli koje će potaknuti buđenje optimizma. Zdrave navike poput vježbanja, prehrane bogate mineralima i vitaminima, adekvatan odmor uveliko će promijeniti rad tijela i stvoriti zaštitu od stresa.
(avaz)
Komentari