Odavno se vodi polemika o tome da li je čovjek monogamno biće ili mu je priroda takva da bi trebalo da mijenja partnere kroz život.
Iako će proći još dosta vremena dok naučnici ne odgovore na ovo pitanje, postoje neka otkrića koja bi mogla nagovijestiti odgovor. Naime, sve ukazuje na to da je sklonost ka preljubi zapisana u genima.
Naučnici s australijskog Univerziteta u Kvinslendu istraživali su ulogu koju geni imaju u ljudskim odnosima, a podatke su sakupili na uzorku od 7.300 blizanaca uzrasta od 18 do 49 godina koji su u to vrijeme bili u dugim vezama.
Među ispitanicima, oko 9,8 odsto muškaraca i 6,4 odsto žena imalo je dva ili više seksualnih partnera u poslednjih 12 mjeseci.
Naučnici su uporedili razlike u procentima između identičnih blizanaca koji dijele sve svoje gene, i dvojajčanih blizanaca, koji ne dijele iste gene. Genetskim modeliranjem su zatim procijenili naslednost, odnosno, u kojoj mjeri razlike u ponašanju možemo pripisati genetskim faktorima. Rezultati su pokazali da su za 63 odsto nevjernog ponašanja kod muškaraca krivi nasleđeni geni, odnosno, za 40 odsto kod žena, što je iznenadilo naučnike, koji od tada tragaju za genima koji bi mogli uzrokovati takvo ponašanje.
Uspjeli su da identifikuju pojedinačan gen kod žena koji ima varijacije zbog kojih su sklonije preljubi.
"Naše istraživanje jasno pokazuje da kod nekih ljudi genetika utiče na to da li su skloni preljubama. Izolovati specifičan gen je jako teško jer na hiljade gena utiče na naše ponašanje, a efekat pojedinačnog gena je jako mali, ali našli smo dokaze da određeni gen zaista ima uticaja na žensko nevjerstvo. Međutim, potrebno je izvršiti još istraživanja kako bismo mogli da potvrdimo to saznanje", objašnjava dr Brendon Zajč.
(tportal)
Komentari