Pet nepoznatih činjenica o siru
Ilustracija

Kulinarski favorit

Pet nepoznatih činjenica o siru

Sir je kralj svakog stola! On se može jesti u svako doba dana (i noći) u slanim i slatkim kombinacijama. Otkrijte neobične činjenice o ovom kulinarskom favoritu!

1. Proizvodnja sira je započela – slučajno 

Vjeruje se da je prvi sir stvoren oko 3000. godine prije Hrista, odnosno nakon što su pripitomljene prve ovce. Pretpostavlja se da su za ovaj "izum" zaslužni nomadski narodi u Središnjoj Aziji koji su prenosili mlijeko u mjehovima načinjenim od želudaca životinja. Mlijeko se vrlo brzo počelo "siriti", a postupak je vremenom rafinisan kako bi se očuvale hranjivi sastojci i spriječilo kvarenje.

2. Egipat krije prvi zapis o svjesnoj pripremi sira

Najraniji arheološki zapis o izradi sira datira iz 2000. godine prije Hrista sa zidova egipatskih grobnica. Ti egipatski sirevi imali su teksturu današnje fete, pa su bili izrazito slani, jer je za njihovu "primitivnu" izradu u tako toploj klimi trebalo uključiti mnogo soli. Njegovu izradu su pak rafinisali stari Grci, a posebno Rimljani, koji su njegovoj proizvodnji posvećivali specijalne prostorije u domovima. 

3. Britanci imaju više podvrsta sira od Italijana i Francuza

Neki statistički podaci pokazuju da u Velikoj Britaniji danas ima oko 700 podvrsta sira, dok poznatije sirne destinacije poput Italije i Francuske imaju oko 400. Sirevi se razlikuju s obzirom na boju proizvoda, miris, ukus, ali i vrstu prerađevina – od vrste mlijeka do korištenih bakterija. 

4. Neobične vrste sira 

Sirevi se najčešće prave od kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka, no može se u načelu proizvesti od bilo koje druge vrste. 

5. Sjedinjene Američke Države su najveći proizvođači sira

Najviše sira proizvodi se u SAD-u, a posebno u saveznim državama Viskonsin i Kaliforniji. S druge strani najveći konzumenti sira žive u Grčkoj i Francuskoj gdje se godišnje pojede oko 27, odnosno 23 kilograma po glavi stanovnika. 

(punkufer.hr)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.