- Ne odustajemo od istraživačkog rada studenata ali odustajemo od toga da seminarski rad donosi ocjenu.Naglasak je na ulozi studenta, ali ne tako da napiše rad, preda i dobije ocjenu. To odlazi u istoriju. Nego student preda rad, koriguje i posle ga odbrani pred mentorom – kaže Bojan Lalić Direktor Departmanaza industrijsko inženjerstvo i menadžment.
Na kraju, tako odbranjen rad može maksimalno u jednoj petini učestvovati u ukupnoj ocjeni na ispitu. Lalić dodaje da studenti prvih godina dobijaju opšta znanja pa je njima najlakše preko interneta doći do već gotovih radova, dok će Departman ukinuti i grupne radove. Njih će naslediti projektni zadaci, koje će biti branjeni individualno, piše 24 sata.rs.
Lalić kaže da bi ovim putem mogli krenuti i ostali departmani FTN, a da li će se na isti korak odlučiti i drugi fakulteti, ostaje da se vidi.
- Stvoreno je pravo crno tržište kupovine radova. Iz roka u rok imamo sve više primjedbi drugih studenata, sad ih je već skoro trećina, koji se žale kako njihove kolege varaju, prepisuju, kupuju radove ili polažu na bubice – nastavlja on.
Darko Čuturić, predsjednik Studentskog parlamenta FTN kaže da sem ometača pomoću kojih se trude da doksoče studentima koji polažu ispite preko bubica, ova nova odluka je još jedan metod da se varanje svede na minimum.
Po podacima dobijenim iz iskustva profesora, oko 10 do 20 odsto studenata na Univerzitetu u Novom Sadu vara na ispitima ili predaje lažne radove. U ovom razvijenom nelegalnom biznisu, cijene seminarskih radova se kreću od 10 do 20 eura, dok diplomski i master radovi dođu i više od 200 eura.
Rektorat Novosadskog univerziteta planira već dvije godine da kupi softver za otkrivanje plagijata, ali zbog nezainteresovanosti fakulteta na njega se još čeka. Kako objašnjava Zita Bošnjak, prorektorka za nastavu, fakulteti su prvo bili zainteresovani, ali kada je dogovor trebalo da se sklopi i program plati, polako su odustajali.
Komentari