Prema riječima autora rječnika Faruka Ibrahimovića, ovakav rječnik bio je potreban jer se turcizmi, kako je istakao, nikada prije nijesu mogli naći u rječnicima engleskog jezika.
"Dosta vremena se gubilo dok nađete značenje da možete da prevedete i onda sam odlučio da uradim jedan takav rječnik. Mislim da je od koristi ne samo za prevodioce već za stanovništvo BiH", kazao je Ibrahimović u razgovoru za Anadoliju.
Rječnik koji se sastoji od skoro 8.400 različitih turskih izraza i riječi, kako je kazao Ibrahimović, ne uključuje muslimanska imena te turcizme sa prefiksom.
"Te riječi su došle sa određenim predmetima, pojavama, administracijom i tako dalje. Sada, kad toga više nema, mnoge riječi su nestale, a u nekim književnim tekstovima se one nalaze i jako je teško naći takve izraze i adekvatno ih prevesti", kazao je Ibrahimović ističući je njegov rječnik plod dugogodišnjeg rada.
Tokom rada na rječniku, kako je kazao, pomoglo mu je i sjećanje na riječi koje su koristili njegovi roditelji koje je takođe uvrstio u rječnik.
Ibrahimović naglašava da je rječnik došao u vrijeme ekspanzije turske kulture u evropskim zemljama i vremenu kada je porastao i interes za turski jezik i njegovo učenje. Govoreći o tome, dodao je i da će mnogim gledaocima turskih serija rječnik biti od pomoći jer će u njemu moći pronaći riječi koje do sada možda nijesu razumjeli.
"Nastojao sam obuhvatiti sve, od običnog života, riječi administracije, porezne uprave, policijske termine, sve vrste cvijeća, životinje i drugo", kazao je Ibrahimović.
U svom obraćanju prisutnima, autor rječnika posebno se zahvalio promotorima Ramizi Smajić, Amiri Sadiković te direktoru biblioteke "Derviš Sušić" u Tuzli, Edinu Jahiću koji je takođe prisustvovao promociji.
Komentari