Studenti, pretežno iz Skoplja i Tetova, okupili su u kampusu skopskog Univerziteta "Sv. Kirila i Metodija", a potom krenuli u protestnu šetnju do zgrade Parlamenta, a potom i do Vlade Makedonije.
Na današnjim protestima učestvovalo je više studenata nego na nedavnim, a studenti su na vratu nosili crvene halke u znak negiranja vijesti provladinih medija koji ih povezuju sa opozicijom.
Demonstranti su nosili transparente i uzvikivali poruke "Ovo je samo početak", "Bez pravde nema ni blagostanja", "Pridružite nam se!" i slično. Slogani su uzvikivani na makedonskom, albanskom i turskom jeziku, a i prolaznici u Skoplju su aplauzima podržavali studentsku kolonu.
Student Mariglen Demiri je poručio da će protesti biti nastavljeni ukoliko se ne udovolji zahtjevima studenata, te dodao da su zahtjeve u pisanoj formi predali službenicima vlade, od koje traže povlačenje prijedloga o uvođenju državnog ispita kao provjere znanja na svim državnim i privatnim univerzitetima.
Okupljenim studentima se obratio i student Vladimir Delov, koji je istakao da su ovi protesti iznad svake partije i da nemaju skrivenih ciljeva. Podsjetivši da je od 2008. godine uvedeno 12 izmjena u Zakon o visokom obrazovanju, Delov je kazao da je za poboljšanje Zakona neophodno konsultirati i nastavnike i studente.
"Mi smo odlučni i donosimo nova pravila. Brze reforme stvaraju slijepe studente", poručio je Delov.
Studentica Anastazija Petrovska, koja je predala zahtjeve demonstranata vladi je naglasila da uvođenje državnog ispita narušava ustavom zagarantovanu autonomiju univerziteta. Poručila je da podržavaju reforme u oblasti obrazovanja i da su otvoreni za razgovore sa predstavnicima vlasti.
Prvi studentski protesti zbog nezadovoljstva povodom najavljenog uvođenja državnog ispita na univerzitetima održan je 17. novembra. Prisustvovalo mu je više od hiljadu studenata, a nije bilo incidenata.
Makedonski premijer Nikola Gruevski je ranije izjavio da pretpostavlja da iza ovih protesta stoji makedonska opozicija.
Najavljeno je da će državni ispiti biti uvedeni na svim univerzitetima u zemlji i da će na ovaj način biti provjeravano znanje studenata nakon završene druge i četvrte godine studija. Vlasti tvrde da će to znatno poboljšati kvalitet obrazovanja i ukazati na propuste u kvaliteti nastave na nekim univerzitetima.
Komentari