Rak prostate može  se liječiti i vakcinom
ilustracija

Produžuje četiri mjeseca života

Rak prostate može se liječiti i vakcinom

Novine u liječenju raka muške žlijezde omogućavaju bolji tretman oboljelih. Ova imunoterapija ne daje se preventivno nego kada se već postavi dijagnoza bolesti.

RAK prostate, koji je Svetska zdravstvena organizacija zbog izuzetne smrtnosti proglasila glavnom bolešću 21. vijeka, može da se liječi i - vakcinom.

Preparat "sipoleucel" testiran je na 512 pacijenata sa dijagnozom karcinoma prostate i pokazao se efikasnim.

To je još daleko od nade u izlječenje, ali je bar nekakav pomak u terapiji oboljelih. Istraživanjem je ustanovljeno da je vrijeme preživljavanja onih koji su primili ovaj lijek 25,8 mjeseci, što je za četiri mjeseca duže u odnosu na placebo i kontrolu grupu u kojoj je preživljavanje bilo 21,7 mjeseci.

- Ova vakcina je aktivna celularna imunoterapija sa autolozima mononukleara periferne krvi, a primenjuje se kao lijek, ne kao vakcina preventivno, nego kada se već dijagnostikuje bolest - objašnjava akademik profesor dr Jovan Hadži Đokić, urolog, jedan od autora knjige "Prostata" koja je nedavno promovisana u Srpskoj akademiji nauka i umjetnosti. - Daje se pacijentima koji imaju metastaze, a karcinom prostate najčešće napreduje dalje u kosti, i to karlice i lumbosakralne kičme.

Mnogi istraživački centri rade na pronalaženju lijeka za ovu bolest, a najviše je u tome, izgleda, odmakla Kuba. Oni su, naime, izašli u javnost sa informacijom da su pronašli vakcinu za karcinom prostate koju će uskoro plasirati na tržište.

- Kubanski istraživači su dosadašnja istraživanja držali u velikoj tajnosti, tako da ne znamo kakav će efekat ova vakcina imati u liječenju karcinoma prostate - kaže naš sagovornik.

- Postojeći preparati ne mogu da liječe bolest, već samo da produže život oboljelih, i zato sada sa nestrpljenjem očekujemo rezultate stručnjaka sa Kube.

Rak prostate je najčešće maligno oboljenje muškaraca u razvijenim zemljama i u zemaljama u razvoju. Po učestalosti je na trećem mjestu iza karcinoma dojke i pluća.

Multicentrična analiza na 828 muškaraca pokazala je da 94 odsto oboljelih sa lokalizovanim karcinomom prostate, bez metastaza, koji su liječeni konzervativno, preživi 10 godina. Ovom studijom podržan je koncept da kod nekih dobro ograničenih karcinoma prostate nije potrebno aktivno liječenje, posebno kod starijih pacijenata. Dovoljno je stalno praćenje stanja bolesnika.

- Određivanje nivoa PSA (prostata specifičnog antigena) u serumu i biopsija su nezaobilazne dijagnostičke metode pri otkrivanju ovog karcinoma - kaže dr Hadži Đokić.

Vrijednost PSA u krvi od 1,1 do 2,0 nanograma u mililitru (ng/ml) nosi rizik za prisustvo karcinoma prostate od 17 odsto, a nivo od 3,1 do 4,0 ng/ml, što je gornja granica PSA, rizik od skoro 27 odsto.

Indikacija za biopsiju prostate je povišen PSA preko 2,5 ng/ml, nekada je bilo preko 4 ng/ml, i i loš nalaz rektalnog pregleda ili ultrazvuka. Takozvanom TRUS biopsijom koja se radi u lokalnoj anesteziji i traje pet minuta dobijaju se 12 do 24 uzoraka tkiva prostate za patohistološki pregled, prenose Novosti.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.