Srbe sve manje zanima put ka Evropskoj uniji
ilustracija

Rezultati istraživanja

Srbe sve manje zanima put ka Evropskoj uniji

Većina građana Srbije na referendumu bi se izjasnila za članstvo u EU, mada samo četvrtina zna u kojoj fazi pristupanja se Srbija nalazi.

To su pokazali rezultati istraživanja Ipsos Stratedžik marketinga urađenog za agenciju Beta.

Istraživanje je ukazalo na veliki pad informisanosti građana o pristupanju EU, budući da manje od svakog četvrtog građanina (24 odsto) zna da je Srbija počela pregovore o pristupanju, što je za 11 odsto manje nego u februaru 2014, kada je sprovedeno prethodno istraživanje.

U Srbiji 37 odsto građana misli da Srbija tek čeka na datum za otvaranje pregovora, dok ostali ili misle da je u ranim fazama pristupanja ili kažu da ne znaju, pokazalo je istraživanje sprovedeno u novembru 2014. u okviru projekta Argus koji agencija Beta sprovodi uz podršku EU. 

Na referendumu o članstvu u EU za članstvo bi se izjasnilo 54 odsto građana, kao i prije devet meseci, a 25 odsto bi glasalo protiv, što je dva procentna poena manje nego u februaru 2014, pokazalo je istraživanje sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika. 

Rezultati o podršci članstvu u EU donekle su u neskladu sa odnosom građana prema EU, budući da je svaki treći (32 odsto) rekao da o EU ima pozitivan stav, što je za pet odsto više nego u prethodnom istraživanju u februaru 2014. 

Kako navode u Stratedžiku, građani očekuju koristi od ulaska u EU, pa je to vjerovatno u osnovi veće podrške pristupanju. 

Ispitanici su ocijenili da bi se pristupanje pozitivno odrazilo na infrastrukturu i zaštitu ljudskih prava (po 70 odsto), pravosuđe (69 odsto), zdravstveni sistem (67 odsto), obrazovni sistem (66 odsto), ekonomsku situaciju u zemlji (64 odsto), stopu nezaposlenosti i nivo korupcije (po 63 odsto). 

Od prethodnog istraživanja, predstavljenog u martu 2014, zabilježen je blagi rast optimizma građana da će Srbija postati članica EU do 2020. godine, što sada misli 37 odsto ispitanika, nasuprot 35 u februaru. 

Manje od svakog petog građanina (18 odsto) smatra da Srbija nikad neće ući u EU, isto toliko njih smatra da će postati članica nakon 2020. godine, a 27 odsto je reklo da ne zna. 

Skoro tri četvrtine građana (74 odsto) smatra da će se Srbija tokom pristupnih pregovora suočiti s većim izazovima nego druge zemlje regiona koje su pristupile EU, dok 22 odsto smatra da je čeka isti tretman, a četiri odsto nema stav o tome. 

U pogledu uslova za pristupanje EU, od februara su u uslove koji građani navode uvrštene i ekonomske reforme (pet odsto) i sankcije Rusiji (četiri odsto). 

Kosovo je i dalje uslov o čijem značaju za ulazak u EU se slaže najveći broj građana, više nego svaki treći (38 odsto), dok su svi ostali ispod 10 odsto. 

Građani Srbije smatraju da će sljedeća zemlja regiona koja će pristupiti EU biti Crna Gora (38 odsto), 27 odsto smatra da će to biti Srbija, osam odsto da će biti Makedonija, sedam odsto Kosovo i osam odsto BiH. (Beta, B92)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.