Suština formule je, ukratko: sreća je kada doživimo nešto lijepo a očekivali smo nešto ružno, i drugo - sreća blijedi vremenom.
Preciznosti radi, naučnici nisu razmatri sreću kao opšti životni pojam, već kao izdvojeni trenutak radosti koji nastaje usljed primanja nekog oblika nagrade.
Istraživači su uz pomoć magnetne rezonance zavirili u um 26 učesnika koji su se kockali. Kako je igra tekla, kompjuter je pitao učesnike da odrede koliko su srećni na skali od jedan do 10. Potom su kombinovali podatke o moždanoj aktivnosti sa ocjenama o nivou sreće, i formulu sreće.
Otkrili su da igrači nisu bili najsrećniji kada bi osvojili veliku sumu novca. U formuli, naime, učestvuje i “faktor zaboravljanja” - koji kaže da sreća zbog dobitka vremenom gubi na snazi.
Prema formuli, sreća je najveća kada stvari krenu u boljem pravcu nego što smo očekivali. “Na primjer”, zaključuje se u studiji, “nagrada od nula funti smanjuje sreću ako je alternativa bila dobitak od dvije funte, ali povećava sreću ako je alternativa bila gubitak dvije funte.”
(prva.rs)
Komentari