Menopauza. Valunge koje prate menopauzu mogu se javiti i noću i izazvati znojenje. Ovo je veoma čest uzrok noćnog znojenja kod žena.
Idiopatska hiperhidroza. Idiopatska ili primarna hiperhidroza stanje je u kojem tijelo hronično proizvodi previše znoja bez ikakvog medicinskog razloga ili poremećaja.
Infekcije. Kada je riječ o infekcijama, tuberkuloza se najčešće povezuje sa noćnim znojenjem. Ali i bakterijske infekcije, poput endokarditisa (zapaljenje srčanih zalizaka), osteomijelitis (zapaljenje u kostima) i apsceci takođe mogu uzrokovati noćno znojenje.
Rak. Noćno znojenje može biti i rani simptom određenih vrsta raka, a najčešći tip koji se povezuje s njim je limfom. Međutim, osobe koje imaju rak, a koji nije dijagnostikovan, često imaju i druge simptome kao što su neobjašnjiv gubitak težine i groznica.
Lijekovi. Uzimanje određenih lijekova može dovesti do noćnog znojenja, a ispitivanja pokazuju da je to najčešće slučaj kod uzimanja antidepresiva. Međutim i lijekovi koji se uzimaju za snižavanje temperature ili protiv groznice (aspirin ili paracetamol) ponekad mogu dovesti do noćnog znojenja.
Hipoglikemija. Nizak nivo šećera u krvi može da izazove znojenje. Osobe koje uzimaju insulin mogu imati hipoglikemiju tokom noći koja je praćena znojenjem.
Hormonski poremećaji. Znojenje i pojava valungi mogu se javiti i prilikom određenih hormonskih poremećaja, a najčešće kod feohromocitoma, karcinoidnog sindroma i hipertiroidizma.
Neurološka oboljenja. Ove vrste oboljenja mogu uzrokovati pojačano znojenje i dovesti do noćnog znojenja.
(Minimagzin.info)
Komentari