Prezimenom Bulatović varao sve redom
Ilustracija

Lažni brat Momira Bulatovića

Prezimenom Bulatović varao sve redom

Hapšenje Budimira Bulatovića, varalice koji je manipulisao "opštinarima" u Srbiji, Bosni i Crnoj Gori i mnoge gradove i firme oštetio za stotine hiljada eura, za bolje upućene nije iznenađenje. Taj čovjek se posljednjih desetak godina predstavljao kao koordinator "Evropske ekspertske grupe", nepostojeće organizacije, čije je ime mnogima zvučalo "moćno", pišu "Večernje novosti".

Obrazac prevare bio je jednostavan. U manje sredine u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj dolazio je na preporuku nižih partijskih činovnika stranke na vlasti u tom gradu koje je obično "regrutovao" u kafanama. Kada bi mu ovi ugovorili sastanke sa opštinskim čelnicima, dolazio je u crnim limuzinama i u pratnji nekoliko saradnika. Objašnjavao je kako može preko svoje "Evropske grupe" da izlobira u EU da se iz briselskih fondova dodijele sredstva za projekte u Srbiji. Njegova cijena je bila četiri odsto od uplaćenih para.

Pošto bi partnerima poslao lažna obavještenja sa falsifikovanim uplatnicama iz Brisela kako su tranše tražene pomoći odobrene, tražio je da mu se odmah uplati četiri odsto. Mnogi su nasjeli.

Budimir Bulatović se predstavljao kao brat Momira Bulatovića, bivšeg predsjednika SRJ i Republike Crne Gore. Prema potrebi, govorio je da je najbliži srodnik Pavla Bulatovića, pokojnog ministra odbrane, a pozivao se i na "srodstvo" sa Radetom Bulatovićem, nekadašnjim prvim čovjekom BIA, a danas ambasadorom Srbije u Ukrajini. Da je Budimir prevarant znalo se već pet godina, ali je on volšebno ostao na slobodi do pretposljednjeg dana prošle godine.

Pored grada Banjaluke i firmi "Celeks", "Integral inžinjering", "Mtel" i Rafinerije nafte Brod u Republici Srpskoj, izvarao je i najmanje dva grada u Srbiji - Svilajnac i Ćupriju, i to 2009. godine.

Svilajnac je preko Budimira "aplicirao" za pet miliona eura iz EU fondova kako bi sagradio Naučno-tehnološki park "Čair", a za svoje usluge lobiranja Budimir je trebalo da dobije 400.000 eura. Avansno mu je uplaćeno 20.000.

Ćuprija je tražila 3,5 miliona eura od EU za prečistače otpadnih voda. I oni su išli preko Bulatovićeve EEG, koja je ovom gradu poslala lažnu uplatnicu EU da je uplaćeno prvih 280.000, te su tražili da im se uplati četiri odsto.

Protiv Bulatovića u Crnoj Gori se zbog prevara vode dvije istrage. U nikšićkom Osnovnom državnom tužilaštvu već četiri godine traje postupak zbog sumnje da je oštetio Mesnu industriju "Goranović" i beransku fabriku papira "Nova Beranka". Na teret mu se stavlja da je u ljeto 2008. uzeo novac od vlasnika te dvije firme kako bi u njihovo ime aplicirao za dobijanje donacija iz fondova EK. Navodno je od "Goranovića" uzeo oko 160.000 eura, a nešto manje od "Nove Beranke".

Nije iz Momirove familije

Da je Budimir Bulatović uspio da prikrije svoje pravo porijeklo svjedoče i medijski izvještaji poslije hapšenja. Mnogi mediji su objavili da je on brat Momira Bulatovića.

Budimirov bliski rođak potvrdio je, naime, da taj čovjek s Momirovim dijelom familije nema nikakve veze.

"Momirovi su otišli prije nekoliko vjekova u Kuče, a mi "Budimirovi" smo ostali u Piperima", objašnjava sagovornik "Novosti" razliku među Bulatovićima u Crnoj Gori.

(Novosti)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.