Gotovo da nema prodavca na kineskoj pijaci u beogradskom bloku 70 koji nije poželio da posao u 2015. ponovo bude kao prije dvije ili tri godine. Loša ekonomska situacija u zemlji nije zaobišla ni njih, pa zbog toga sve više Kineza napušta Beograd i Srbiju. U kineskom tržnom centru u bloku 70 kupaca i robe je sve manje, a na vratima mnogih lokala stoji katanac.
– Situacija je sve teža i tako je u poslednje dvije-tri godine. Posao je opao sigurno za 40 do 50 odsto. Ne znam šta ćemo da radimo. Neki prodavci su već otišli za Kinu dok mi još razmišljamo i nadamo se da će doći bolji dani – priča Min Gong, jedan od prodavaca na ovoj pijaci. Min ističe da mu je dnevni pazar sve tanji čak i u vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika.
– Za Novu godinu kupci su uglavnom tražili jelke i ukrase, a kod mene to nisu mogli da nađu – kiselo se smije Gong čija prodavnica obiluje prije svega pokrivačima.
I drugi prodavci nevoljno vrte glavom na pitanje “kako ide posao”.
Nikako. Katastrofa. Sve je manje kupaca na veliko koji su kod nas dolazili iz Čačka, Kragujevca i Niša. Kako su oni propali tako tonemo i mi. Evo kolega je morao da zatvori lokal sa italijanskom robom. Jednostavno, gotovo da nema posla. I kad naručimo robu čekamo je i po dva mjeseca duže pošto isporuka kasni zbog carine. Radim ovde 12 godina i nikada nije bilo ovako teško – kaže jedna od prodavačica.
S druge strane, trgovci iz Srbije koji su robu nabavljali u kineskim veleprodajama, žale se da je kod njih sve manje upravo kineske robe, a da sve više prednjače mađarska i italijanska, koja je skuplja.
– Njima se ne isplati da mjesecima čekaju robu iz Kine, a nama da potežemo 200, 300 kilometara do Beograda zbog stvari koje su mnogo skuplje nego ranije. Nekad sam po robu kod Kineza dolazila svake nedelje, sad dođem jednom mjesečno – objašnjava trgovac Snežana P. iz Ivanjice.
(24sata.rs)
Komentari