Stručnjaci već godinama unazad upozoravaju na to da holesterol predstavlja prijetnju zdravlju, prenosi super Žena.
Nakon što je podijeljen u dvije grupe – onu koja ima pozitivno i onu koja ima negativno dejstvo na organizam, život nam se dodatno zakomplikovao, pa ne škodi da znamo koji nivoi se smatraju optimalnim.
Zdrav nivo holesterola je ispod 200 miligrama po decilitru krvi, s tim da bi nivo “lošeg” LDL holesterola trebalo da bude ispod 100 mg, a “dobrog” HDL holesterolaiznad 60 mg. Optimalan nivo triglicerida je ispod 150 mg po decilitru.
Umjesto da popustimo pod pritiskom farmaceuta i odmah posegnete za ljekovima, imajte na umu da ove nivoe prvo bi bilo dobro pokušati da održite zdravom isranom.
Maslinovo ulje bogato je mononezasićenim masnim kisjelinama, pa spušta nivo LDL holesterola, povećavajući pritom nivo HDL holestrola.
Sajno dejstvo ima i pasulj, jer samo pola šoljice u varivu smanjuje nivo lošeg holesterola za osam odsto tako što vlakna koja sadrži sprečavaju apsorpciju holesterola iz hrane.
I crna čokolada našla se na spisku namirnica koje imaju pozitivno dejstvo na holesterol jer jača nivo HDL holesterola za čitavih 24 odsto.
Crveno vino bogato je antioksidansima koji snižavaju nivo LDL holesterola, dok će alkohol u umjerenim količinama podići nivo HDL holesterola, pa je to dobar razlog da popijete čašu vina dnevno.
Doručak je ključan u naporima za uravnotežavanje nivoa holesterola u našem organizmu, a nema boljeg izbora od zobenih pahuljica. Za mjesec i po dana snizićete nivo LDL holesterola za više od 5 odsto zbog betaglukana koji sprečava njegovo zadržavanje u organizmu.
Riba krcata omega-3 masnim kiselinama, poput tunjevine ili lososa povećava nivo HDL holesterola i do 4 odsto, a kako ima preventivno dejstvo na kardiovaskularne bolesti i demenciju, trebalo bi barem jednom nedeljno da se nađe na vašem tanjiru.
Omega-3 masnim kiselinama bogati su i orašasti plodovi, pa bi bilo dobro da vam uvijek budu pri ruci kao zdrav međuobrok.
Komentari