Držanje glave
Istraživanja su pokazala da je izuzetno bitno kako držite glavu prilikom vježbi. Kada vježbač prilikom čučnja nagne glavu naprijed, automatski nagne i tijelo. Na taj način povećava pritisak u donjem dijelu kičme što logično znači slabije rezultate vježbanja. Savjet je da se prilikom vježbanja usredsredite na jednu tačku pred sobom i ni u jednom trenutku ne skrećete pogled. Kada stignete do najniže tračke pri spuštanju, nagnite glavu malo unazad, a bokove potisnite ka naprijed, kako biste se podigli, a tijelo zadržali u ravnoj liniji.
Pojas
U slučaju da radite sa opterećenjem, istraživanja su pokazala da prilikom dubokog čučnja sa tegovima pojas daje odlične rezultate za poboljšanje stabilnosti donjeg dijela leđa. Međutim, treba izbjegavati nošenje pojasa tokom cijelog treninga jer ista istraživanja pokazuju da ovo uljenjuje mišiće struka, pa vježbanje neće imati svoj puni efekat. Slabljenje mišića lumbalnog dijela može prouzrokovati dalje povrede leđa.
Jačajte i druge grupe mišića
Da biste izbjegli povrede poput gore navedenih, neophodno je da paralelno sa čučnjevima radite i na jačanju trbušnih mišića, kukova i donjeg dijela leđa. Naročito ako čučnjeve izvodite sa većim opterećenjem.
Izvor: muskimagazin.com
Komentari