Doktori vjeruju da Rob ima rijetki sindrom poznat po kratici PMDS. Riječ je o stanju kada muškarac vani ima muške genitalije, a iznutra ženske reproduktivne organe. Većinom se PMDS dijagnosticira prilikom rođenja ili tokom puberteta, no poznati su slučajevi da su osobe svoju interseksualnost otkrile i u odrasloj dobi.
Krv u urinu
Rob se ljekarima požalio na krv u urinu pa su ga poslali na magnetsku rezonanciju kako bi vidjeli ima li možda rak na mjehuru.
- Dijagnoza mi je došla poput bombe. Oduvijek sam bio običan tip koji je vodio normalan seksualni život. Bio sam šokiran kada su mi rekli da imam potpuno funkcionalne ženske reproduktivne organe te da čak dobijam menstruaciju! Izgleda da bih čak mogao i zatrudnjeti, ali doktori su mi rekli da će me za par nedjelja poslati na histerektomiju. Najbizarnije je da bi taj postupak mogao izazvati menopauzu, priča Rob za Daily Telegraph.
- Sad kada gledam unazad vidim da sam imao mnoge neobične simptome godinama. Ali kad god bih otišao doktoru, rekao bi mi da si to sve umišljam, dodaje Rob, koji je kao šestomjesečna beba bio na operaciji nespuštenog testisa, ali njegovo stanje tada nije otkriveno.
- Kada sam ušao u pubertet i u 20-im godinama života počeo sam osjećati neugodu i tupu bol za vrijeme i nakon seksa, govori dalje Rob koji je krv u urinu primijetio s 18 godina života.
Otad je u više navrata išao na preglede, a doktori su tek nedavno posumnjali na rak mjehura. Biopsija je pokazala da tumora nema pa je otišao na magnetsku rezonancu i tada je otkriveno da ima ne samo matericu, nego i jajnike pa čak i vrat materice. S obzirom da ima jajnike, moguće je da Rob stvara i jajašca, a budući da ima matericu, sasvim je zamislivo da ostane trudan.
Iako treba obaviti dodatne preglede kako bi se utvrdilo zašto mu se pojavljuje krv u urinu, moguće je da je riječ o obliku menstruacije, a eksperti tvrde da je moguće kako je tupa bol koju Rob osjeća nakon polnog odnosa zapravo oblik predmenstrualne napetosti.
Inače, Rob je u vezi sa ženom i ne planira mijenjati svoj polni identitet.
- Bio sam u šoku, ali sam i odahnuo kada sam doznao da je riječ o stanju za koje postoji tretman. Odahnuo sam i zato što sam cijelog života imao osjećaj da nešto nije u redu sa mnom, a sada imam i dokaz da nisam umišljao sve te čudne simptome. Koliko god čeznem za očinstvom, čak i kada bih doista mogao ostati trudan, ne bih to učinio, bilo bi to prečudno, priča Rob.
Histerektomiju bi mu trebali obaviti u jednoj bolnici u Manchesteru. Rob kritikuje ljekare što nisu daleko prije došli na ideju da ga podvrgnu pregledima kako bi utvrdili zašto, na primjer, ima spermu slabijeg kvaliteta. Napominje da će uskoro ići i na DNK test kako bi otkrio svoj cjeloviti rodni balans.
- Moguće je da će testovi pokazati da sam i muškarac i žena, ali sasvim sam zadovoljan svojim muškim identitetom. Čak i ako testovi pokažu da sam većim dijelom žena, nastaviću živjeti kao muško, rekao je.
Kvalitet sperme
- Rekli su mi da bi uklanjanje ženskih organa negativno moglo uticati na kvalitet moje sperme, ja se nadam da će efekt biti upravo suprotan i da ću postati tata, dodao je.
Pojasnio je da je o svom stanju progovorio u nadi kako će njegova priča pomoći drugima s istim problemom.
- Sigurno nisam jedini, nadam se da će drugi muškarci sa sličnim simptomima otići na preglede, zaključuje.
Inače, u Ujedinjenom se Kraljevstvu svake godine rodi oko 120 djece s identičnim stanjem, ali izuzetno je rijetko da se ženski organi u muškom tijelu otkriju tako kasno kao u Robovom slučaju, prenosi bosanski avaz.
Komentari