Boja žumanceta zapravo zavisi od ishrane kokoške. Ako je kokoška jela dosta karotenoida ili prirodnog pigmenta, to će uticati na boju žumanceta. Iako dodavanje vještačkih aditiva hrani za živinu nije dopušteno, ponekad se dodaju prirodni pigmenti kako bi se boja žumanceta pojačala.
Što se tiče hranjivih vrijednosti, tamnije žumance imaja isti sadržaj proteina i masti kao i ono svjetlije boje. Ipak, neka naučna istraživanja su pokazala da “domaća” jaja sadrže više omega 3 masnih kisjelina i vitamina, a manje holesterola.
Krv koja ponekad može da se vidi u jajetu, a koja takođe pojačava intenzitet žute boje, dolazi zbog pucanja krvne žilice u žumancetu. To ne znači da takvo jaje nije sigurno jesti. Boja bjelanceta takođe može da bude indikativna, pogotovu za svježinu. Roze ili šareno bjelance pokazuje da je jaje pokvareno pa na to treba posebno pripaziti.
Iako nije dokazano da boja žumanceta utiče na ukus jajeta, mnogi tvrde da su im jaja s tamnijim žumancetom kusnija, odnosno intenzivnijeg ukusa. Ali, treba imati na umu da boja zavisi od ishrane kokoške. A sve što je domaće, uvijek je bolje!
Izvor: Dnevno.hr
Komentari