Naime, neke namirnice mogu da utiču na strukturu telomera – krajeva hromozoma, sa nizom ponavljajućih DNK sekvenci TTAGGG i specifičnih proteina koji poput petlje ukopčavaju kraj hromozoma, prenosi Super Žena.
Ovo je hrana koja može da ubrza skraćivanje telomera:
1. Gazirana pića
Zaslađeni gazirani napici su loša vijest za telomere. Nedavna studija koja je obuhatala 5.309 odraslih osoba, pokazala je da dnevnim unosom 600 mililitara zaslađenih gaziranih napitaka možemo ubrzati starenje za 4,6 godina. Takav isti uticaj na dužinu životnog vijeka ima i pušenje. Ispijanje 200 mililitara gaziranih zaslađenih napitaka ima blaži uticaj i ubrzava starenje za 2 godine. Istraživanje nije ispitivalo uticaj dijetalnih gaziranih napitaka koji umjesto šećera imaju druge zaslđivače, ali naučnici pretpostavljaju da ni ove namirnice nijesu dobre za vaše zdravlje.
2. Mesne prerađevine
Još jedna hrana koja loše utiče na telomere su mesne prerađevine poput viršli i salama. Studija koja je sprovedena 2008. godine obuhvatila je 840 ispitanika i ispitivala je uticaj određenih grupa hrane na dužinu telomera. Naučnici su došli do otkrića da osobe koje često jedu mesne prerađevine u prosjeku imaju kraće telomere u odnosu na ispitanike koji ne jedu tu vrstu namirnica.
3. Crveno meso
Visok unos crvenog mesa, poput hamburgera i odrezaka, već duže vrijeme se dovodi u vezu sa srčanim oboljenjima i kancerom, a to može biti povezano s dužinom telomera. U jednoj studiji je ispitivan uticaj hrane na zdravlje pacova koji su hranjeni govedinom i piletinom. Kod životinja koje su jele više crvenog mesa zabilježeno je skraćivanje telomera u ćelijama crijeva.
Slični rezultati su zabilježeni i kod životinja koje su jele bijelo meso, ali je skraćivanje bilo prisutno u manjoj mjeri. Dobre vijesti su da otporni skrob, zdrav ugljeni hidrat koji vam pomaže da sagorite masti, može umanjiti uticaj crvenog mesa na telomere. Namirnice bogate ovim skrobom su banane i sočivo.
4. Alkohol
Poput crvenog mesa, i alkohol ima lošu reputaciju zbog svog uticaja na zdravlje i povezanosti s hroničnim oboljenjima. Studija koja je predstavljena 2010. godine, pokazala je da alkohol takođe može da ubrza skraćivanje telomera. Rezultati su pokazali da su kod osoba koje često konzumiraju alkolna pića telomer bile čak dvostruko kraće u poređenju s osobama koje ne piju alkohol.
Komentari