A nauka ima par savjeta koji mogu da pomognu:
Nema ustezanja
Najboje je ne smanjivati broj cigareta prije samog čina prestajanja – samo odaberite trenutak i raskrstite sa cigaretama.
Uspravite se nakon padanja
Jednom kada ste donijeli odluku, uradite sve što je u vašoj moći da izbjegnete povremene povratke poruku. Ali kao se to i desi, nemojte biti prestrogi prema sebi i definitivno nemojte odustati – budite još odlučniji.
Budite spremni na sve
Očekuju vas bijes, nemir, glad, manjak koncentracije i depresija. Ovo su sve simptomi skidanja sa nikotina i proći će za par nedelja. Vjerovatno ćete se i ugojiti, ali ne brinite o tome dok ste u procesu odvikavanja. Od velike pomoći može da bude i neka fizička aktivnost pošto može da smanji potrebu za nikotinom.
Oslobodite se iskušenja
Počnite da razmišljate kao nepušač. Recimo, u prodavnici nemate potrebu da zapalite cigaru jer je pušenje zabranjeno – neka vaš život bude poput te prodavnice.
Klonite se iskušenja. Ako možete da izbjegavate sva mjesta i situacije koje bi mogle da vas natjeraju da poželite cigaretu, to će biti od velike pomoći.
Planirate šta sve možete da radite tokom pauza ili obroka što bi moglo da zamijeni pušenje. Najveći rizik vjerovatno će predstavljati drugi pušači i kontakt sa njima bi trebalo da bude sveden na minimum.
E-cigarete
Možda možete da probate da iskontrolišete porive uz pomoć elektronske cigarete. Iako o njima znamo manje nego o drugim nikotinskim proizvodima, one očigledno pružaju pomoć ljudima koji pokušavaju da ostave cigarete i predstavljaju jedan od najpopularnijih metoda da se to ostvari.
Međutim, ako u nekom trenutku pokleknete, ne birnite. Napravite pauzu i ponovo pokušajte kada budete bili spremni.
Izvor:24 sata
Komentari