Uva čuva urinarni trakt
ilustracija

Lijek iz prirode

Uva čuva urinarni trakt

Izuzetno je djelotvorna kod bakterijske upale mokraćnih puteva i bubrega. Čaj ne bi trebalo piti duže od dvije nedelje, ne preporučuje se u trudnoći. Najbolje se kombinuje sa sodom bikarbonom.

Ljekovita biljka uva (Arctostaphilos uva ursi), poznata i kao medvedovo uvo, mlivnjak, divlja maginja i gornik, izuzetno je djelotvorna u liječenju upala  mokraćnih puteva i bubrega izazvanih različitim bakterijama, a posebno protiv veoma uporne i dosadne ešerihije koli, prenose Novosti.

Djeluje kao uroantiseptik, poboljšavajući izlučivanje urina. Čak je i ljekari preporučuju u kombinaciji sa antibioticima, radi lakšeg eliminisanja urinarnih infekcija. Smatra se da je djelotvorna i u liječenju povećane prostate, ali i dijabetesa i dijareje.

Čaj se priprema tako što se u šolju stave dvije kašičice suvih listića, a zatim preliju ključalom vodom. Šolja se poklopi i ostavi da odstoji pola sata, a zatim procijedi u drugu šolju i pije dok je čaj svjež i prohlađen.

Uvin čaj može da se konzumira tri puta dnevno, ali je obavezno da uvijek bude svež. I bez dodataka u vidu šećera, meda ili zaslađivača, jer se na taj način njegova djelotvornost umanjuje.

Čaj nije efikasan ni ukoliko je kiselost mokraće povećana. Zato zagovornici narodne medicine savjetuju da se prvo uzme malo sode bikarbone, jer se na taj način stvara alkalna, odnosno bazna sredina, čime se postiže bolja efikasnost. Osim toga, pojedini sastojci uve mogu da iritiraju želudac, a soda bikarbona sprečava njihovo rastvaranje. Istovremeno, neposredno prije ili poslije pijenja čaja, ne treba jesti ili piti druga pića koja utiču na stvaranje kisele sredine, jer se tako umanjuje dejstvo čaja. U nepoželjne namirnice spada meso i mliječni proizvodi i prije svega, gazirana pića.

Protiv pijeska i kamena u bubregu preporučuje se čajna mješavina, u kojoj se osim uve nalaze i druge biljke. Mješavina se sastoji od po 50 grama listova uve i breza i isto toliko rizoma pirevine. Kašika navedene mješavine prelije se sa šoljom vode i kuva poklopljeno tri do pet minuta na tihoj vatri. Ringla treba da se podesi na najnižu temperaturu, da čaj ne vri. Nakon kuvanja ostavi se dva do tri sata da odstoji, zatim procijedi i pije.

Ipak, čak ni u idealnim uslovima čaj nije preporučljivo piti duže od dvije nedelje u kontinuitetu, zbog određenih toksičnih sastojaka. Iz istih razloga može da se pije najviše pet puta godišnje. Neke osobe sa osjetljivim stomakom mogu da osjete mučninu i povraćanje nakon konzumiranja čaja. Da bi se izbjegli ovi neprijatni simptomi, u čaj od uve može da se doda i korijen bijelog sleza koji će obložiti sluzokožu želuca.

Ako uvin čaj nije postigao očekivani efekat u prvih mjesec ili dva, ne treba očekivati da će se to dogoditi i kasnije. Velike doze čaja jedino mogu da izazovu dekoncentraciju, nedostatak daha i nesvjesticu. Uva uopšte nije preporučljiva za djecu, trudnice i dojilje. Kod trudnica ovaj čaj može dovesti do prerane kontrakcije i pobačaja. Ne savjetuje se ni osobama koje imaju neko oštećenje mrežnjače, odnosno retine.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.