U spomenutom istraživanju otkriveno je da sobno bilje može sniziti razinu toksina u vazduhu za čak 20 odsto, a druga istraživanja dodaju da može smanjiti umor, kašalj, upale grla i simptome prehlade za više od 30 posto te učestalost izostanaka s posla za 60 odsto. Naime, vazduh u zatvorenim prostorima 5-10 je puta zagađeniji od spoljašnjeg vazduha. Kod osoba koje uglavnom borave u zatvorenom prostoru mogu se javiti zdravstveni problemi poput kašlja, poteškoća s disanjem, astme i ostalih tegoba s dišnim sustavom te problemi s krvožilnim sustavom (poput oslabjele cirkulacije).
Neki naučnici tvrde kako za pročišćavanje, obogaćivanje vazduha i održavanje optimalne razine vlage u prostoriji nisu zaslužne same biljke, već mikroorganizmi koji žive na njihovu korijenju, u humusu i zemlji u kojoj su zasađene. Ko god da jest zaslužan, redovitim zalijevanjem zahvalite toj prekrasnoj simbiozi što vam nesebično poboljšava kvalitetu života.
Čini se da glavna prednost sobnih biljaka možda i nije u opskrbi kisikom, nego u uklanjanju ugljičnog dioksida, jer brojna istraživanja dokazuju da radna učinkovitost pada kako raste razina ugljičnog dioksida (a to se često događa u zatvorenim prostorijama u kojima boravi više ljudi).
Prema prof. Burchett, najobičnija lončanica može u roku od 24 sata ukloniti 75 posto čestica koje zagađuju gradski vazduh.
(aura)
Komentari