- Pad libida je normalna reakcija na nenormalne, stresne životne okolnosti koje nas iscrpljuju, slabe imunitet i stvaraju plodno tlo za razvoj bolesti. Tokom života našu vitalnost i libido iscrpljuju svakodnevni stresovi i naročito psihičke patnje izazvane gubitkom bliskih osoba i zdravlja. Seksualna želja lako kapitulira i pred egzistencijalnom nesigurnošću i tjeskobom vezanom za ekonomsku krizu, kredite i nezaposlenost - kaže mr Ida Šamanović, prof. psihologije i specijalistica kliničke psihologije, psihoterapeut na Klinici za psihološku medicinu KBC-a Zagreb.
Pad libida, nastavlja Šamanović, nerijetko je i nuspojava hormonskog disbalansa, bolesti štitne žlijezde, sniženog nivoa testosterona, liječenja karcinoma, raznih postoperativnih stanja, hroničnog bola i depresije.
- Nezainteresovanost može biti i posljedica uzimanja nekih lijekova, na prvom mjestu antihipertenziva i anitidepresiva - objašnjava Šamanović.
Seksualna želja prirodno fluktuira tokom života, ali i tokom dana.
- Tako je na primjer tokom dana nivo testosterona, hormona zaslužnog za seksualnu motivaciju kod oba pola, na vrhuncu u jutarnjim satima, a opada nakon menopauze. Zbog pada estrogena u menopauzi su češći poremećaji lubrikacije i promjene genitalne sluznice, pa neke žene zbog pojave genitalnog bola izbjegavaju seks.
Fizičke promjene koje se događaju u procesu starenja mogu dovesti do pada samopouzdanja i libida, a tome neminovno doprinosi fokus društva, a ponekad i partnera, isključivo na fizičku ljepotu - upozorava mr Šamanović.
Kod nekih žena je pad libida povezan s uzimanjem kontracepcije.
I menstrualni ciklus ima uticaj na libido i on najčešće jača neposredno prije ovulacije, a slabi na početku menstrualnog krvarenja. Za to su, osim fluktuacije hormona, krivi i simptomi PMS-a, poput osjećaja nadutosti, razdražljivosti i umora, tvrdi dr Hilda Hačerson, profesorka ginekologije na Univerzitetu Kolumbija. Sniženoj seksualnoj želji doprinosi i loš odnos s partnerom, kao i to što ne učestvuje ravnopravno u brizi o djeci i domu.
- Život s malom djecom često dovodi do pada libida. Mnogi parovi dolaskom djeteta mogu osjetiti prolazne promjene seksualne želje, ali je to uglavnom posljedica umora - kaže mr Šamanović.
Postporođajni period je pak biološki fenomen. Nakon rođenja žensko tijelo proizvodi manje estrogena, a jača se veza između majke i bebe. Tokom dojenja proizvodi se prolaktin, hormon koji stimuliše proizvodnju mleka, a to može dodatno potisnuti libido. Sve to zajedno s nedostatkom sna, promjenom težine i stresom zbog brige o novorođenčetu stvara “miks” koji gasi seksualnu želju.
(b92)
Komentari