Naučnici za univerziteta u Jućnoj Kaliforniji sproveli su studiju koja je utvrdila da voće možda i nije tako dobar izbor za dijetu kao što smo ranije mislili. Naučnici su željeli bolje da razumiju kako šećer utiče na mozak, pa su se fokusirali na to kako mozak i tijelo reaguju na dva tipa šećera - glukozu i fruktozu.
Glukoza, koja se nalazi u standardnim, lošim slatkišima i ugljenim hidratima, služi kao gorivo za sve ćelije u ljudskom organizmu - uključujući i mozak.
Fruktoza, s druge strane, može da se nađe u voću i povrću, i razgrađuje se u jetri. Pored prirodnih namirnica, druktoza se često nalazi u vještačkom medu, prelivima za salatu i gaziranim napicima.
- Fruktoza ne stimuliše neke hormone, kao što je insulin, koji nam pomažu da se osjećamo sitima - ističe Kejtlin Pejdž sa Univerziteta. Ona je zajedno sa svojim timom sprovela studiju nad 24 učesnika, koji su naizmjenično konzumirali fruktozu i glukozu, prenosi 24sata.
Skener mozga je pokazao da se nakon unošenja fruktoze javlja veća aktivnost u dijelu mozga koji je zadužen za nagrade, ali i da osoba brže osjeća i glad i ima želju za brzom hranom.
Čak i kada je učesnicima ponuđen novac kako bi odustali od brze hrane - odlučivali su se za hranu nakon fruktoze.
- Dali smo volonterima da biraju da li ćemo da im damo ukusnu hranu odmah nakon studije, ili da im pošaljeno novac mjesec dana kasnije. Oni koji su konzumirali fruktozu lakše su se odricali novca u korist hrane - kaže profesor Pejdž.
Komentari