Čučanj je s pravom proglašen najboljom vježbom za taj dio ženskog tijela, prenosi Stil. Aktivira velike mišićne grupe koje rade istovremeno, čineći to snažnije nego tokom izvođenja bilo koje druge vježbe. Kvadricepsi, gluteus maksimusi i zadnja loža se maksimalno aktiviraju tokom izvođenja čučnjeva, dok se mišići oko karlice aktiviraju kao stabilizatori i podupirači za izvođenje čučnja.
Mišići koji služe stabilizaciji su često neprimjetni, ali oni nas štite od neželjenih i neprirodnih pokreta, pa samim time i povreda. Tokom izvođenja čučnja, trbušni mišići i mišići donjeg dijela leđa djeluju izometrički, držeći grudi u uspravnom položaju. Istovremeno, mišići karlice podržavaju rad kvadricepsa i zadnjice i osiguravaju pravilno izvođenje pokreta.
Da biste pojačali efekat čučnja, zadnjicu stisnite prilikom povratka u gornji položaj, a karlicu zabacite prema naprijed.
Prema dubini spuštanja čučanj se dijeli na polučučanj, paralelni čučanj i duboki čučanj, a neke od varijanti čučnja su dvoručni i jednoručni čučanj, čučanj bez tegova, prednji čučanj, zadnji čučanj itd. Pronađite onaj čučanj kojivama najviše odgovara i koji najviše "osjećate" u zadnjici.
Ipak, ukoliko ga pravilno izvodite duboki zadnji čučanj sa stopalima u širini ramena biće pun pogodak!
Dodatno, prednost čučnja jeste ta da možete da ga radite bilo gdje. Dakle, ustanite sa stolice i uradite 4x20 čučnjeva. Ponovite to svaki drugi dan... naplatićete taj trud zadovoljstvom svojim odrazom u ogledalu!
Na snimku pogledajte kako se pravilno rade čučnjevi:
Komentari