Ipak, nisu vam sve lađe potonule. Evo nekoliko korisnih savjeta šta raditi i kako “štetu” svesti na minimum ako se već potrefilo “crveno slovo u kalendaru”.
DA LI JE PREPORUČLJIVO KUPATI SE ZA VRIJEME ONIH DANA?
Samo plivanje nije nikakav problem, ako je more prijatno i ako se poštuju određena pravila. Temperatura vode ne smije da bude prehladna, a prilikom kupanja je važno da vam ne bude neprijatno.
KAKO KORISTITI TAMPONE?
Prije ulaska u vodu stavite novi tampon, a čim izađete na suvo, promijenite ga. Obavezno skinite mokri kupaći kostim i presvucite se u nov, koji je čist i suv. Vodite računa o higijeni ruku!
DODATAN OPREZ
Ženama sa izrazito obilnim menstruacijama i s čestim ugrušcima savjetuje se da se konsultuju sa svojim ginekologom. Premda, ako se vodi računa, ne bi trebalo da bude problema sa brčkanjem tokom onih dana. Naravno, ukoliko se ne pretjeruje.
SUNČANJE
Sunčanje samo po sebi nema nikakvog štetnog uticaja na dužinu i obim menstrualnog krvarenja, ali ipak bi trebalo da budete dodatno oprezni zbog njihovog nepovoljnog djelovanja na kožu. Zaštitni faktori za lice i tijelo su nužni, kao i šeširići. Uz poštovanje pravila neizlaganja direktno sunčevim zracima u periodu između 10 i 16 časova, šanse za nesvesticu su svedene na minimum.
ŠTA AKO MENSTRUACIJA IZOSTANE?
Vrlo često promjena dnevne rutine može da utiče na dužinu trajanja menstrualnog ciklusa. Takođe i popuštanje faktora stresa mogu dovesti do promjene u dužini menstrualnog ciklusa.
KAKO UBLAŽITI SIMPTOME PMS-a?
Predmenstrualni sindorm predstavlja ogromnu patnju za veliki broj žena i zasigurno nije najbolja opcija proživjeti ga tokom godišnjeg odmora. Ipak, izlaganje velikoj količini dnevnog svjetla može ublažiti simptome PMS-a, kao i izbacivanje kofeina, gaziranih pića, čokolade, korišćenje što manje mliječnih proizvoda (sladoleda, svježeg kravljeg sira, sira, mlijeka koje se može zameniti sa pirinčanim ili sojinim mlijekom).
(Telegraf.rs)
Komentari