1. Postavite jasne, jednostavne granice
Ako ne ostavite prostora za tumačenje, izbjeći ćete kasniju raspravu. Ako kažete djetetu kako može da dobije kolač, ostavljate prostor za to da se nada da će dobiti i drugi nakon prvog. Umjesto toga recite djetetu kako može da dobije jedan kolač i da vas kasnije ne pita za drugi.
2. Držite se postavljenih granica bez obzira na sve
Svima se dogodi da kažu djetetu da može da pojede samo jedan kolač, a onda krenu da razmišljaju o tome da li je to bila dobra odluka. Ovu situaciju treba sagledati u dugoročnom smislu. Možda bi i bilo u redu da dijete dobije još jedan kolač, ali zapitajte se da li želite da svaki put budete u dilemi. A to će se i dogoditi ako se ne držite granica.
3. Ne popuštajte moljakanju
Ovo je prosto pravilo. Jednom kada popustite naučili ste dijete da to prolazi.
4. Neka vas dijete ubijedi da treba da mu date dozvolu
Ako dijete želi nešto oko čega niste sigurni, tražite da vas ubijedi u to da treba da date dozvolu. Primjera radi, ako dijete želi da odgleda nešto na TV-u i obaveže se da prvo skloni igračke ili odrijema, možete se složiti da je u redu da odgleda željenu emisiju.
5. Zahtevajte da dijete prvo završi obaveze, pa onda da se igra
Popustljivošću ne činite nikakvu uslugu djetetu. Studije pokazuju da to što ste striktni po pitanju obaveza i odgovornosti, razvija kod djeteta sposobnost da se izbori sa frustracijama. Ovo važi čak iako dijete ima jednostavne obaveze po kući, kao što je sklanjanje igračaka na mjesto, ili vam pomaže da očistite nered koji je napravilo.
6. Nemojte se plašiti razočarenja
Niko ne voli da gleda kako mu je dijete tužno, ali ono ne može svaki put da dobije ono što hoće. Dok uči kako da prihvati razočarenje dijete ujedno razvija sposobnost da se u kasnijem životu suoči sa emocionalnim stresovima.
7. Učite dijete da zaradi da dobije to što želi
Mnogi stručnjaci vjeruju da djeca postaju razmažena ukoliko lako dobijaju ono što žele. Kao posledica toga, takva djeca sve uzimaju zdravo za gotovo. Ako dijete želi novu igračku postavite sistem nagrađivanja u kome će, malo po malo, zaraditi tu lutku svojim dobrim ponašanjem.
(kucnilekar)
Komentari