Skroman dodatak jelima i uz so najrasprostranjeniji začin, oštri papar već po navici dodajemo u hranu kako bi joj poboljšali ukus, ali papreni ukus u ustima svoju pravu ulogu dobija u probavnom sistemu.
Naime njegov oštar ukus šalje signal da je vrijeme za pokretanje otklanjajući istovremeno simptome mučnine. Papar ima ulogu u poboljšanju rada probavnog sistema stimulirajući probavne enzime i lučenje želučanih sokova te ubrzavajući prolazak hrane kroz probavni sistem.
"Oštar ukus papra aktivira proizvodnju hidrohlorilne kisjeline u želucu koja razgrađuje masti"
Uz antioksidativna i protuupalna svojstva jedno od hvalevrijednih koje holesterol drži pod kontrolom i ubija masnoće je njegovo svojstvo povećanja proizvodnje hidrohlorilne kisjeline u želucu. Ova kisjelina zaslužna je za razgradnju masti, te djeluje kao spas od nadutosti smanjenjem plinova gastrointestinalnog trakta.
Papar najbolje zadržava svoju aromu ako se čuva u zrnu te se kao takav i koristi ili se melje neposredno pri kuvanju. Najaromatičnija vrsta papra je zeleno obojeni koji se zahvaljujući eteričnim uljima koji tope dubinsku masnoće sve više koristi i u preparatima za uklanjanje celulita, prenosi Kolektiv.
Savjet:
1. Kako bi iskoristili maksimum blagodati papra kupite cijela zrnca i mlinčić pa prije konzumiranja salata, variva i čorba zapaprite probavu i tvrdokorne masnoće.
2. Osim u jela papar se preporučuje dodati i u zdrave napitke od voća i povrća, dovoljno je tek nekoliko mljevenih komadića koji će učiniti puno za metabolizam i razgradnju masnoća.
Komentari