Tradicionalna tajlandska masaža je od strane međunarodne zdravstvene organizacije Evrope priznata kao prirodno ljekovita preventivna djelatnost.
Vjeruje se da je tehnika Tajlandske masaže razvijana od strane čovjeka koji se zvao Jivaka Kumar Bhaccha, ljekar Bude, prije više od 2.500 godina u Indiji.
Našla je svoj put na Tajlandu, gdje su postepeno tehnike i principi ove masaže pali pod uticaj tradicionalne kineske medicine.
Vjekovima, Tajlandsku masažu su radili monasi, jer je predstavljala jednu od komponenti Tajlandske medicine.
Tipična Tajlandska masaža traje 60 minuta do dva sata
Ona stimuliše cirkulaciju i limfnu drenažu; opušta mišiće, jača unutrašnje organe; povećava gipkost i održava vitalnost čitavog organizma, s obzirom da podstiče detoksikaciju i jača imuni sistem. Naročito je efikasna kod osoba koje dugo sjede i pate od bolne ukočenosti i napetosti u leđima i vratu, odnosno kod svih bolesti modernog doba, kao što su stres, visok krvni pritisak, nervoza, nesanica, depresija, itd.
Razlika između evropske i tajalandske masaže
Suštinska razlika je u tome što prilikom evropske masaže radi se na opuštanju mišića dok kod tradicionalne tajlandske masaže tretman obuhvata rad na energetskim meridijanima i akupresurnim tačkama.Terapeuti pritiskom prstiju, laktova, koljena i noge (iskoristivši svoju težinu) - vrše masažu.Tajlandska masaža opušta i izvlači mišiće, namješta zglobove, ali se to uvijek radi do granice bola.
Tajlandska masaža je izvorna suva masaža prilikom koje gost na sebi ima laganu odjeću, pamučni šorts i majicu. Postoji i uljana masaža koja je, u stvari, tradicionalna tajlandska masaža prilagođena potrebama Evropljana. Ona se u suštini ne razlikuje od suve masaže, jedino s obzirom da je koža masna i klizava, ovdje se ne rade istezanje. Bitno je znati da, ukoliko se koristi uljana masaža, ljekoviti efekti se postižu u periodu od 2-3h nakon tretmana. Tuširanje se preporučuje posle trećeg sata nakon završetka uljane masaže. Tradiconalna tajlandska masaža se vrši na podu na adekvatnom madracu i to u vremenskom periodu od jedan do dva sata, prilikom koje maser prelazi preko svakog dijela tijela. Preporučuje se nedeljno ili dvonedeljno koristiti ove preventivne masaže. Tajlandska masaža se dopunjuje i herbal masažom koja pomoću isparavanja tajlandskih biljaka i začina postiže izvanredne efekte pritiskom na energetske meridjiane.
Pozitivni efekti
Tajlandska masaža ujedinjuje pozitivne efekte joge, akupresure i refleksologije. Posle masaže čovjek se osjeća opušteno i osvježeno. Dok evropska masaža pruža samo opuštenost i pospanost, tradicionalna tajladska masaža istovremeno pruža smirenost i regeneriše umorne, istrošene djelove organizma. Pobojšava cirkulaciju krvnih i limfnih žlijezda, stimuliše rad unutrašnjih organa tijela i dovodi u sklad energetski sistem organizma. Istezanjem krutih mišića i zglobovi postaju opušteni, povećava se elastičnost tijela i blagotvorno djeluje na kosti. Nakon masaže osjećamo se lakšim, elastičnim, odmornim, mišići su opušteni, a ukočenost mišića je nestala.
Tajlandska masaža izuzetno pozitivno djeluje na tijelo i na duh. Za postizanje opuštenosti i pozitivnih efekata masaže služi i adekvatan prostor, temperatura prostora, prigušena svijetla i tiha relaksirajuća muzika. Pored ovih stvari jako je bitno da se osoba pripremi za masažu, opusti, smiri, zatvori oči i u potpunosti se prepusti tretmanu masera. Posle masaže preporučuje se da popijete šolju čaja. Unošenjem tečnosti u organizam odstranjuje se toksične materije iz tijela. Posvetimo sebi dovoljno vremena, nemojmo užurbano trčati sa masaže u nove radne pobjede. Tajlandska masaža blagotvorno djeluje na vegagativni nervni sistem, uklanja nesanicu, smanjuje bolove.
Foto:shutterstock
Nije slučajno da nakon masaže se osjećamo kao preporođeni, pošto se cirkulacija krvi povećava, koža je zategnuta i čvršća, elastičnija, a i pore su proširene. Tajlandska masaža se preporučuje osobama sa funkcionalnim poremećajima kičme i zglobova. Specijalnim zahvatima maser otklanja blokirane zglobove, ublažava bolove i rasterećuje ukočene mičiće. Putem sistema meridijana terapeut vraća izgubljenu ravnotežu energije tijela.
Tajlandska masaža izuzetno uspješno djeluje u liječenju osoba sa bolovima u ramenima, vratu, lumbago i kod onih koji imaju išijas. Preporučuje se i onima koji žele sebi priuštiti ugođaj opuštenosti i nježnosti. Tradicionalna tajlandska masaža pokazuje naročito dobre rezultate kod osoba koje puno sjede i voze , obavljaju stresne poslove, sportista, ljudi koji imaju probleme sa nesanicom.
Tajlandska masaža se ne preporučuje osobama koji boluju od sljedećih bolesti:
1. Onkološke bolesti i promjene na limfnim žlijezdama
2. Visok krvni pritisak i smanjena srčana funkcija (bajpas)
3. Osteoporoza i bolesti izrazito proširenih vena
4. Epilepsija, trudnoća, psorijaza, svježe rane, prelom kostiju
5. Različiti implantati, proteza kuka i koljena
Komentari