Međutim, čak ni odlasci ljekaru ne pokazuju precizno koliko su ljudi zapravo zdravi. Kako objašnjava urolog Teodor Kloc sa berlinskog “Robert Koh” instituta, postoji pet faktora koji su u korelaciji sa izostankom bolesti: stabilno životno partnerstvo, redovno vježbanje, raznolika ishrana, određena životna rutina i preventivna medicinska nega.
– Stabilno partnerstvo vrlo je važno. Muškarci se nakon svoje četrdesete godine manje usmjeravaju na druženja, a sve više povlače u svoj dom. Zato je za njih veoma važno da budu u stabilnoj vezi. Za razliku od njih, žene mogu sasvim dobro da žive i same – kaže Kloc i dodaje:
– Kada je u vezi, muškarac mnogo više pazi na ishranu i posvećuje veću pažnju vježbanju. Iz tog je razloga stabilna i srećna veza vrlo značajna, pogotovo u starijoj dobi – tvrdi on.
Prema rezultatima istraživanja, muškarac koji je u vezi živi u prosjeku dvije godine duže nego samac.
– Žene obično preuzmu ulogu osobe koja se brine za zdravlje. One vode računa o tome kada je zakazan sljedeći pregled ili kada je stigao trenutak da se ipak popije lijek protiv gripa. Ako se muškarac ne osjeća dobro, žena će ga savjetovati da ne ode taj dan na posao. Ako bi o tome odlučivao sasvim sam, bio bi sklon da precjeni vlastite mogućnosti i umanji simptome – kaže psiholog Tomas Aldgeld, prenosi Hina.
– Uz sve navedene faktore, za muškarca je veoma važno da mu njegova draga šalje poruku kako vidi pred njima dug, srećan i zdrav zajednički život. U mnogim slučajevima, samo isticanje takve poruke, umjesto prigovaranja i zvocanja, dovoljno će motivisati muškarca da se više brine za sebe i pođe ljekaru iz preventivnih razloga – zaključuje Kloc.
(Telegraf.rs)
Komentari