Postoji mnogo razloga zbog kojih je potrebno da cipele ne nosite dok ste u kući.
Bakterije
Neke bakterije su dobre za nas, a neke nam škode. Studija sprovedena na Univerzitetu u Arizoni ispitala je mikrobe na cipelama i otkrila da na njima živi oko 421.000 bakterija u prosjeku i to u devet različitih sojeva. Među štetnim vrstama bila je i ešerihija koli, koja izaziva crijevne infekcije, dijareju i u rijetkim slučajevima meningitis.
Pronađena je i Klebsiella pneumoniae, koja može izazvati infekcije urinarnog trakta, kao i Serratia ficaria koja izaziva respiratorna zapaljenja.
“Ulicom gazimo različite površine, ptičji i pseći izmet i bacile sa podova javnih toaleta”, objašnjava Keli Rejnolds, mikrobiolog i profesor Univerziteta u Arizoni.
“Ako u kući nosite iste cipele koje nosite i napolju, bakterije će naseliti i pod u vašoj kući i nastaviti da se razmnožavaju”.
Toksini
Još jedan potencijalni problem su toksini, jer se hemikalije kojima se tretiraju travnate površine lako mogu unijeti u kuću.
Studija koju je sproveo Bejlor univerzitet pokazala je da ljudi koji žive u blizini asfaltiranih puteva u čijoj se gradnji koristi i katran, češće obolijevaju od kancera. Toksini koje “pokupite” cipelama unose se u kuću i mogu se zadržati dugo.
Prljavština
“Prljavština sama po sebi nije štetna”, kaže dr Rejnolds, ali dodaje da bi trebalo da je smanjite na minimum, naročito ako imate malo dijete u kući. “Djeca često stavljaju prste ili igračke u usta zbog čega bi trebalo da podove i ostale površine održavate maksimalno čistim.
Izvor: b92
Komentari