Poslije ovoga neće vam smetati što se toliko znojite
Ilustracija

Najbolja detoksikacija organizma

Poslije ovoga neće vam smetati što se toliko znojite

Znojenje ne može da se spriječi, ali može da se ublaži i učini podnošljivijim. Međutim, kada ovo pročitate to više nećete ni željeti.

Najčešća područja tijela na kojima se znojimo su pazuh, lice, dlanovi, tabani, grudi i leđa. Ta pojava često može biti neprijatna, ali je za naš organizam uvijek vešestruko važna.

Primarna i najvažnija uloga procesa znojenja je regulacija tjelesne temperature. Kada tjelesna temperatura raste, središnji nervni sistem alarmira znojne žlijezde da ispuštaju znoj, što rezultira rashlađivanjem tijela. Kada se tijelo ne bi znojilo nastupilo bi njegovo pregrijevanje, što bi vremenom dovelo do oštećenja vitalnih organa, čak i do smrti.

Takođe, znojenje je najbolja detoksikacija organizma. Istraživanjem iz 2011, u znoju izlučenom iz ljudskog organizma pronađene su mnoge otrovne supstance. Zato se znojenje preporučuje kao prirodno uklanjanje toksina iz tijela, piše "Alernativa za vas".

Studija objavljena u časopisu "Journal of Environmental and Public Health" govori u prilog znojenju kao odličnom savezniku u prevenciji mnogih bolesti. Ona potvrđuje da se razni toksini, poput arsena, kadmija, olova i žive mogu uspješno izlučiti iz organizma znojenjem.

U znoju je pronađena i sveprisutna opasna i vrlo toksična hemikalija bisfenol A (BPA), koja se uglavnom koristi za proizvodnju plastike i sadržan je u nizu plastičnih proizvoda s kojima svakodnevno dolazimo u kontakt.

BPA je odgovoran je za smetnje u radu endokrinog sistema, reproduktivnog, metabolizma, za hromozomske greške u razvoju fetusa, spontane pobačaje i genetska oštećenja, kao i za bolesti srca i pojavu raka.

Znojenje pospješuje izlučivanje viška soli iz organizma i sprječava nakupljanje kalcijuma u bubrezima, čime se smanjuje mogućnost za stvaranje bubrežnih kamenaca.

Znoj u svom sastavu sadrži dermicidin, prirodni antibiotik koji se aktivira u slanom, blago kisjelom znoju i koji ubija mikrobe na koži. Prema istraživanjima on je izuzetno važan u suzbijanju prehlade i kožnih bolesti.

Znojenje čisti kožu - otvara pore kroz koje se izbacuju prljavštine, prašina, masnoće... Zato je bitno da se nakon znojenja koža detaljno opere - u suprotnom osušeni znoj još jače zatvara pore i zadržava nečistoću na koži, što kod pojedinaca može uzrokovati upale.

I još nešto - potvrđeno je da znojenje pozitivno djeluje na raspoloženje. Za vrijeme znojenja mišići su zagrijani, što doprinosi oslobađanju od napetosti i umora. Usljed pojačane fizičke aktivnosti i znojenja iz tijela se otpušta endorfin (hormon sreće) pa možemo zaključiti da je znojenje odlična metoda za eliminisanje nakupljenog stresa, prenosi Mondo.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.