Na sjednici u Ženevi istaknuto je da je neophodno jačanje primene donijetih zakona, socijalne kohezije i vijeće promocije jednakosti za sve marginalizovane grupe.
Savjet UN je pozdravio donošenje velikog broja zakona, strategija i protokola kojima je unapređena međusektorska saradnja, ali i nastavak rada na izgradnji institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava.
Izvještaj o stanju ljudskih prava u Srbiji (2008 - 2012) podnela je državna sekretarka u Ministarstvu pravde Gordana Stamenić.
Na kraju Drugog ciklusa univerzalnog periodičnog pregleda o stanju ljudskih prava u Srbiji, koji se danas završava, posebno su pohvaljeni razultati postignuti na unapređenju prava djece, rodne ravnopravnosti i socijalne integracije osoba sa invaliditetom.
Istaknut je napredak Srbije i u oblasti unapređenja prava nacionalnih manjina, obrazovanja, statusa pravno nevidljivih lica, izbjeglica i interno raseljenih lica, kao i zaštiti žrtava trgovine ljudima.
Savjet je, međutim, Srbiji dao i preporuke koje treba da ispuni do Trećeg ciklusa univerzalnog periodičnog pregleda, koji će se odvijati 2016. godine.
Preporuke se odnose na jačanje primene donetih zakona, socijalne kohezije i vijeću promociju tolerancije i jednakosti za sve marginalizovane grupe u ostvarivanju njihovih ljudskih prava.
Najveći broj preporuka uživa podršku Srbije i nadležni organi će preduzimati mjere iz svoje nadležnosti da se iste u narednom periodu ostvare kako bi se dostignuti nivo poštovanja ljudskih prava dodatno unapredio, saopštilo je Ministarstvo pravde.
Delegacija Srbije, koja je nekoliko dana boravila u Ženevi, čine visoki predstavnici ministarstava pravde, kulture i informisanja, rada, zapošljavanja i socijalne politke i zdravlja.
U delegaciji su i članovi Komesarijata za izbjeglice i migracije i Kancelarije za ljudska i manjinska prava, sudije iz Vrhovnog kasacionog suda, kao i eksperti iz svih relevantnih ministarstava i drugih nadležnih državnih organa.
izvor: (akter)