Šta ako pukne kondom tokom seksa?
Ilustracija

I to se dešava

Šta ako pukne kondom tokom seksa?

Kada shvatite da je kondom pukao ili ste imali seksualne odnose bez zaštite, najgore što možete da uradite jeste da počnete da paničite. Navešćemo vam metode koje ne mogu da pomognu, ali i one koje su najsigurnije.

Bez obzira koje ste savejte dobili ili šta vam je očigledno u momentu, sljedeće četiri stvari ipak ne pomažu u ovakvim situacijama.

Kupanje

Najveći broj žena prvo pomisli na tuširanje, ali zapravo ono može da stvori i više problema. Naime, kupanje može da poremeti nivo zdravih bakterija, pa i da poveća rizik stvaranja infekcije.

Sapun

Sapun spada među jaka sredstva za higijenu i treba da budete pažljive kada ga koristite za intimnu regiju. Njime možete da poremetite pH vrijednost, pa i da izazovete reakciju sluzokože.

Tuširanje vrelom vodom

Ovo je svakako među najčešćim nestručnim savjetima koje žene dobijaju. Možda stvara osjećaj da ste sa sebe sprale svu nečistoću, ukoliko se ispostavi da ste imale seksualni odnos sa osobom koja boluje od neke infekcije ili bolesti, tuširanjem vrelom vodom ipak nećete ništa postići.

Uzimanje antibiotika bez savjeta ljekara

Ne treba i nemojte da se trudite da same sebi postavite dijagnozu i otkrijete šta možda nije u redu jer to može da donese više štete nego koristi. Obavezno se konsultujte sa ljekarom pre uzimanja bilo kakvih lijekova.

Možda navedene metode ne mogu da pomognu, ali sljedeće definitivno mogu i još su najsigurnije, pa ih valja imati u vidu ukoliko se zadesite u ovakvoj situaciji.

Pregled ginekologa

Jedina osoba koja zaista može da zna da li je sve u redu, šta treba da radite i koje korake bi trebali da preduzmete jeste vaš ljekar. Ne treba i ne smije da vam bude neprijatno, naročito u ovakvim situacijama. Normalna ljekar vas neće osuđivati, ali ukoliko iz bilo kog razloga niste zadovoljne svojim ginekologom, samo tražite da vam prebace karton kod nekog drugog i ne zaobilazite ni redovne, a naročito pregled nakon ovakvih situacija.

Pilula

Pilula za dan poslije jeste nešto što će vam pomoći da spriječite neželjenu trudnoću u slučaju da niste koristili zaštitu ili je pukao kondom. No, imajte u vidu da nju nikako ne bi smjele često da koristite, kao i da ona ne pomaže kod sprječavanja polno prenosivih bolesti.

Provera simptoma

Ako se niste odmah konsultovale sa vašim ginekologom, a osjećate nešto čudno ili, na primjer, neobičan bol, iritaciju, peckanje i krvarenje, obavezno se obratite ljekaru. Uvijek možete da obavite testiranja na polno prenosive bolesti i u slučaju da ne poznajete dobro partnera, svakako ih uzmite u obzir.

Ponovite testiranje

Neki virusi i bakterije ne mogu da se uoče odmah, pa ukoliko sumnjate da nešto nije u redu i pored dobrih rezultata na prvim testovima, ponovite ih poslije nekoliko mjeseci za svaki slučaj.

Naravno, ako odlično poznajete svog partnera, pa brinete isključivo zbog neželjene trudnoće, razmislite o posjeti ginekologa i prije uzimanja pilule za dan poslije. Ne samo što će vas uputiti koju da uzmete, već ćete i saznati više o njima i tome kako funkcionišu, što ni malo nije loše, naročito ako se uzme u obzir da one ne bi trebale često da se koriste.

Izvor: Prva.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.