Ukrasna biljka koja pomaže organizmu
Ladolež

Ljekovita

Ukrasna biljka koja pomaže organizmu

Ladolež efikasno čisti žučnu kesu, pomaže kod problema sa matericom, jetrom, slezinom, bešikom, želucem, zuboboljom...

Ukrasna penjačica ladolež (Convolvulus sepium), duga i do pet metara, nije samo dekor bašte, ograde i zidova. Njena ljekovita svojstva prvo su otkrili Arapi, a u te svrhe se koriste svi dijelovi biljke, posebno podzemni. Efikasno čisti žučnu kesu, pomaže kod bolesti materice, jetre, bešike, slezine, želuca, arterioskleroze, zubobolje, reume... Smanjuje nadimanje, pokazala se i djelotvorna kod rana koje teško zacjeljuju, posebno tvrdokornih čireva. Narodni ljekari je preporučuju za cirkulaciju, a samim tim i lakše zarastanje rana.

Ladolež je efikasan i za žuljeve nastale od dugog hodanja. Dovoljno je cvjetove izgnječiti, a sokom koji se dobije mazati žulj kad pukne i brzo žuljevi će nestati, a koža će se obnoviti. Listovi biljke mogu da se koriste kao dodatak ishrani, u miješanim salatama. Osim toga, ladolež hrani i zemlju na kojoj je posađen.

Veoma je prilagodljiv i raste na svim meridijanima. Kod nas cvjeta od juna do septembra u raznim bojama, potrebno mu je puno sunca, samo u jutarnjim satima. Na prirodnim staništima bira vlažna mjesta, može se naći u blizini potoka, bara, reka. Bijeli, divlji ladolež ima posebnu vrijednost u tradicionalnoj medicini. U narodu ga zovu i hladolež, slatkovina, šatorče, košuljarka. Za ljekovite svrhe bere se biljka sa korijenom, sve dok cvjeta. Stabljike se sijeku na dijelove duge 20 cm, vezuju u snopiće i suše zajedno sa listovima i cvjetovima u hladu.

Za kućnu apoteku može da se ubere i osuši svaki dio biljke posebno. Od septembra do marta vadi se samo korijen.

Ladolež sadrži specifične ljekovite sastojke poput gurne, glikozida jalapina, smole, šećera, tanina...

ČAJNE MEŠAVINE

Kod nadimanja u stomaku priprema se čajna mješavina od 50 g ladoleža i po 10 g nane, kima, komorača, matičnjaka i cvijeta božura. Kašika čajne mješavine se prelije sa 2,5 dl ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji pet minuta. Zatim se procijedi i pije. Čaj je najdjelotvorniji kada se uzima uveče svježe pripremljen.

Za hroničnu upalu jetre se kašičica sitno isjeckanog lista ili korijena ladoleža pomiješa sa kašičicom sitno isjeckanog lista pelina i lista i cvijeta kičice. Sve se ubaci u 7,5 dl ključale vode i ostavi poklopljeno dva časa. Pije se tokom pet dana, na sat vremena po 0,5 dl, osim noću. `

Rane se liječe tako što se 2 kašičice cvjetova ladoleža preliju litrom ključale vode. Poslije tri minuta se čaj procijedi, stavi u termos i pije u toku dana.

Izvor: Novosti

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.