Hektolitri vode stoje na temperaturi od preko 30 stepeni i čekaju da se nađu na rafovima supermarketa. Ima li razloga za paniku? Voda koja se puni u flaše nije sterilisana i može da sadrži određeni broj bakterija i mikroorganizama koji nisu opasni po zdravlje, prenosi Radio televizija Vojvodine.
Na svaki Celzijusov stepen više, mikrobiološki procesi se ubrzavaju 10 puta, te je pravilno čuvanje i skladištenje izuzetno važno, tvrde stručnjaci.
Prostorije u kojima stoji voda trebalo bi da budu tamne i hladne, a takva uputstva morala bi da stoje i na ambalaži.
- Tu ima mikroorganizama i zbog toga ne bi trebalo da stoji na suncu je se ubrzava njihov rast. Bez obzira što one nisu patogene, veliki broj može da nam izazove neke smetnje. Pogotovo kod djece kojima se flaširana voda mora prokuvati prije konzumiranja - ukazuje Božo Dalmacija, profesor Prirodno-matematičkog fakulteta.
Osim stomačnih problema, voda koja je dugo stajala na suncu ne bi trebalo da stvara veće neprijatnosti, tvrdi Dalmacija. A visoka temperatura, osim na vodu, negativno djeluje i na ambalažu.
A da bismo bili potpuno sigurni u kvalitet vode koju kupujemo, potrebno je kontrolisati i načine skladištenja.
- Problem je i to što se to slabo kontroliše. Ne znamo da li se kontrolišu i načini skladištenja, što može imati negativne posljedice po potrišače - navodi Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
Alfirović savjetuje potrošačima da vodu kupuju u provjerenim objektima.
Alo
Komentari