1. Loš zadah
Kad unosimo previše bjelančevina, a premalo ugljenih hidrata naš organizam stupa u stanje ketoze kada umjesto ugljenih hidrata izgara masnoću za energiju. To može biti super za mršavljenje, ali ne i za zadah. Loš zadah posljedica je proizvodnje hemikalija koje se luče kada tijelo izgara masnoće. S obzirom na to da neugodan miris dolazi iz unutrašnjosti organizma pranje zuba neće riješiti problem.
2. Loše raspoloženje
Ljudski mozak treba ugljene hidrate da bi normalno funkcionisao i da bi proizvodio dovoljno hormona serotonina koji je odgovoran za naše dobro raspoloženje. Zato ako povećate unos bjelančevina, a smanjite unos ugljenih hidrata vrlo vjerovatno ćete biti razdražljivi i loše raspoloženi.
3. Oštećenje bubrega
Kada jedemo bjelančevine u tijelo unosimo i nitrogene koje bubrezi moraju da profiltriraju iz krvi. Jedemo li normalnu količinu bjelančevina, nitrogen normalno izbacujemo mokrenjem, ali ako unosimo previše bjelančevina bubrezi moraju da rade žešće kako bi izbacili višak nitrogena koji s vremenom može oštetiti bubrege.
4. Problemi s probavom
Pileća prsa i svježi sir odličan su izbor za izgradnju mišićne mase, ali ne sadrže vlakna koja su potrebna za urednu probavu. To znači da ako složene ugljene hidrate poput čitavog zrna, povrća i voća zamijenite za proteine životinjskog porijekla vrlo vjerovatno nećete unijeti 25 do 35 grama preporučene dnevne količine vlakana. Posljedica će biti osjećaj nadutosti i zatvor.
5. Debljanje
Dijeta bogata bjelančevinama pomoći će vam da skinete kilograme, ali nakon što dođete do željene težine trebalo bi da se vratite raznolikijoj ishrani jer ćete se u suprotnom – udebljati. Studija sprovedena na više od 7.000 ljudi otkrila je da kod osoba čija se ishrana bazira najviše na bjelančevinama postoji 90 odsto veća šansa da će se udebljati nego kod onih koji jedu manje bjelančevina.
Komentari