Istraživanje je obuhvatilo 1.246 učesnika, uzrasta 30 do 95, koji imaju normalnu kognitivnu funkciju. Oni su zatim kategorisani prema starosti, polu i da li posjeduju određeni gen koji je predispozicija za Alchajmerovu bolest.
Gen, APOE e4, ne mora da znači da će osoba koja ga ima dobiti Alchajmerovu bolest. Međutim, nekoliko studija je povezalo da ovaj gen sa padom mentalnog zdravlja, kao i gubitka pamćenja.
Studija je pokazala naša sjećanja počinju da blijede već krajem dvadesetih godina. U tridesetim, muškarci i žene podjednako gube memoriju, prenosi CNN.
Naša sjećanja ne samo da blijede sa godinama. Nagomilavanje amiloida - plaka u mozgu koji u suštini blokira mozak i sprječava ga da radi - je ono što izaziva loše performanse memorije.
Drugi faktori koji dovode do pada u funkcionisanju mozga uključuju smanjenje mozga koje dolazi sa godinama, kao i smanjenje obima u hipokampusa (koji je uključen u formiranje, organizovanje i čuvanje memorije).
Deset odsto učesnika koji su imali APOE e4 gen, u 57. godini života razvili su akumulaciju amiloida, koja sprječava zdravo kognitivno funkcionisanje mozga, dok su ono koji ne nose ovaj gen, njih deset odsto razvili akumulaciju amiloida u 64. godini života.
Ono što je još zanimljivo je da sa ulaskom u četrdesete, muškarci značajno više gube pamćenje od žena.
Istraživači su objasnili da ženski hormoni, naročito estrogen, zapravo štite um sprječavanjem drugih bolesti kao što su hipertenzija i srčana oboljenja.
- Hipertenzija, dijabetes, pušenje. Istorijski, muškarci su imali mnogo više faktora rizika od žena. Iste stvari kojima se narušava zdravlje krvnih sudove škodi mozgu, rekao je dr Kliford Džek, vodeći istraživač studije.
Ženablic
Komentari