Na tom se mjestu skuplja tečnost poput malog vazdušnog jastuka ispod kože, a ona nastoji da zaštiti donje slojeve kože od oštećenja. Žuljevi se javljaju na svim mjestima gdje se događa trenje, a ne samo na stopalima mada je tamo njihova pojava najčešća. Većina žuljeva zaraste bez posljedica, sama od sebe. Postoji nekoliko sitnica koje možete učiniti da vam se bolno mjesto oporavi što prije.
1. Prestanite da ga dodirujete
Ostavite žulj na miru. Gornji sloj plika je sterilan i štiti donje slojeve kože od infekcije. Ako ga probušite možete otvoriti put bakterijama. Pazite i gdje se nalazi da ga ne biste slučajno povrijedili.
2. Neka bude čist
Učinićete sve kako biste spriječili infekciju, pa zato nježno dodirujte mjesto kada ga perete vodom i sapunom. Plik je osjetljiv i održavanje čistoće je jedna od najboljih odbrana.
3. Kontrolišite oticanje
Upaljeni žulj čini svaku aktivnost vrlo bolnom. Da biste ubrzali oporavak stavljajte led da smanjite oticanje, nakon što ste oprali bolno mjesto. Led će smanjiti upalu i spriječiti da se plik povećava, što će skratiti vrijeme prolaska povrede.
4. Pokrijte ga
Ako ga u pranju četkate i probušite, izložićete to mjesto infekciji. Pokrijte povrijeđeno mjesto labavom gazom i flasterom, ne prečvrsto, samo da se drži, da ga ne bi povezom stisnuli i da mehur ne bi pukuno. Stavite zaštitu samo lagano da vam ne bi iskliznula.
5. Neki put ga treba probušiti
Ako vas plik boli i već se jako povećao, morate ga drenirati. Ako vam doktor nije blizu, što bi bila najsigurnija opcija, učinite to sami. Očistite mjesto alkoholom i probušite vrhom sterilne igle. Vrlo pažljivo istisnite plik da tečnost izađe kroz probušenu rupicu. Nakon toga namažite vazelin na drenirano mjesto da ostane vlažno i ranu pokrijte zavojem. Radite to jednom ili dvaputa dnevno dok ne prođe.
6. Prepoznajte kada je vrijeme da odete kod ljekara
Ako žulj nije samo žulj i ako na primjer ne znate koji je uzrok, možda je njegova pojava vezana za dijabetes ili problem cirkulacije, pogotovo ako on ne prolazi ili se ponavlja. Isto tako ako pocrveni, nastavi da otiče ili se bol poveća, možda se mjesto inficiralo. Ako iz njega curi tečnost više od pet dana, morate ga pokazati ljekaru.
7. Posvetite se prevenciji žuljeva
Jedan od najboljih načina prevencije je smanjenje vlažnosti. Stavite silikonske jastučiće na osjetljiva mjesta gdje vam se znaju pojaviti žuljevi. Ili malo dječjeg pudera ili nekog drugog sredstva koje smanjuje znojenje na stopalima ili između prstiju, posebno prije odlaska na vježbanje.
Superžena
Komentari