Istraživanje dr Kim Harley prvo je u nizu onih čiji rezultati povezuju negativan uticaj kofeina na reproduktivnu sposobnost muškarca. Istraživanje se odnosilo već na pretporođajno razdoblje. Kofein je poznat po svom nepovoljnom djelovanju na posteljicu u materici i razvoj fetusa. Eksperimenti na životinjama su pokazali da kofein snažno utiče na metabolizam, što se odražava i na razvoj testisa. Ipak, nije jasno je li riječ o uticaju kofeina u cjelini, ili uticaju samo jednog od sastojaka koji se u njemu nalaze.
Kako pijenje kafe tokom trudnoće utiče na muške potomke?
Najaktuelnija danska istraživanja prilično precizno analizirju majke koje su konzumirale velike količine kofeina, te one koje ga nisu, odnosno jesu umjereno (do tri šoljice na dan). A rezultat? Odrasli sinovi iz prve grupe imali su gotovo 10% niži nivo testosterona nego oni iz druge grupe. Prevelika je količina takođe imala uticaj na manju količinu hormona inhibin B u tijelu te manji volumen prostora za produkciju spermatozoida. Statistički gledano te uzročno posljedične veze naime nisu 100 posto potvrđene, iako postoji mogućnost da uticaj nije nezanemariv.
Kod odraslih kofein povećava količinu testosterona
Bitan je podatak da su istraživači koji su tražili povezanost uticaja kofeina na nivo testosterona kod odraslih utvrdili suprotno. Dakle, "više kofeina, više testosterona". Što navodi na činjenicu da različiti unosi u tijelo u različitim životnim razdobljima imaju drugačiji - i ne isključivo loš utjecaj.
Broj učesnika u istraživanju nije bio veliki – 343 muškarca i njihove majke kao žene koje su konzumirale veliku količinu kofeina i bile trudne između 1984. i 1987. godine. Trudnice su same izvještavale o konzumiranim količinama, a samo istraživanje predstavlja tek prvu klicu u otkrivanju detaljnijeg uticaja kofeina na razvoj fetusa.
Žena sam ja
Komentari