Ljudi koji su osjetljivi na smjenu godišnjih doba s jeseni počinju da se osjećaju sve depresivnije. Oni koji pate od takozvanog sezonskog afektivnog poremećaja odnedavno se oslanjaju na novu terapiju koja podrazumijeva sjedenje pod jarkom svjetlošću tokom 30 minuta.
Ipak, nova studija koju je sproveo Nacionalni institut mentalnog zdravlja, objavljena u stručnom časopisu “The American Journal of Psychiatry” pokazala je da dugoročno gledano, bolje rezultate daje kognitivno bihejvioralna terapija (KBT).
U prvom istraživanju tog tipa, istraživači su pratili 177 osoba koje su podvrgnute terapiji svjetlošću, ili kognitivno bihejvioralnoj terapiji tokom šest nedjelja, a zatim i u naredne dvije zime.
Tokom prve zime, terapija svjetlošću i kognitivno bihejvioralna terapija dale su približno iste rezultate, ali je na kontrolnim pregledima postalo jasno da ova druga daje bolje rezultate.
Naime, u grupi koja je primala KBT, depresija se vratila kod njih 27,3 odsto, dok je procenat takvih u grupi koja je dobijala svjetlosnu terapiju iznosio 45,6 odsto.
Izvor: B92
Komentari