Kavazović je rekao da će učiniti sve u okviru njegovih nadležnosti da se postigne jedinstvo muslimana u Sandžaku.
Kavazović je pozvao pripadnike islamskih zajednica u Srbiji da svojim djelovanjem doprinesu očuvanju, kako je rekao, zajedničkih vrijednosti muslimana.
’’Islamska zajednica u BiH je potpuno predana povratku duhovnog i institucionalnog jedinstva muslimana u Srbiji i duboko pati i žali sbog postojećih podjela. Umjesto patnje i žalosti, mogu doći mir i zadovoljstvo uspostavljanjem jedinstva zajednice muslimana, jer je to način koji će omogućiti slobodu i autonomiju Islamske zajednice u toj zemlji i osigurati da muslimani mogu ostvariti svoje duhovne potrebe’’, rekao je Kavazović.
U Srbiji djeluju dvije islamske zajednice – Islamska zajednica Srbije kojom rukovodi reis-ul-ulema Adem Zilkić i Islamska zajednica u Srbiji na čijem je čelu glavni muftija Muamer Zukorlić. Dvije vjerske zajednice se međusobno ne priznaju.
Kavazović, međutim, smatra da država Srbija ima odgovornost u obezbjeđivanju slobode i autonomije Islamske zajednice i punu primjenu međunarodnih standarda o slobodi vjere, koji ne dozvoljavaju miješanje vlasti u unutrašnja pitanja vjerskih zajednica.
’’U odnosu prema Islamskoj zajednici, vlasti u Beogradu nijesu bile na visini zadatka i nijesu se držale zakona i međunarodnih standarda’’, smatra Kavazović.
Kavazović je u intervjuu agenciji Fena, negirao da je Islamska zajednica donosila fatve (zabrane) protiv novinara.
’’Mi utemeljenu kritiku nijesmo proglašavali islamofobijom. No, kada se uzme u obzir intenzitet i način javnog tretmana kojem smo znali biti izloženi, mogao se steći utisak da u ovoj zemlji ne postoje druge religijske zajednice’’, rekao je on.
Kavazović, naime, smatra da je pitanje islamofobije i diskriminacije muslimana kao i vrijeđanje njihovih vjerskih uvjerenja i simbola, globalni problem.
’’Paljenje Kurana, vrijeđanje i karikaturalno prikazivanje Muhameda, predstavljanje islama prijetnjom za ljudsko društvo jesu, zaista, brutalni oblici islamofobije koji duboko pogađaju najdublja vjerska osjećanja i uvjerenja muslimana’’, rekao je on i dodao da takva praksa mora biti osuđena, a i odbačena u svakom demokratskom i civilizovaom društvu.
"Bosna i Hercegovina nije izolovana od islamofobijalnih tendencija jer ekstremistički pogledi na islam i muslimane, koji su začeti u zapadnim društvima, postoje i u Bosni i Hercegovini. Naša je dužnost ukazati na takve pojave’’, rekao je Kavazović.
(Izvor:CDM)