Budući da većina variva sadrži neke od ovih namirnica, najbolje bi bilo izvaditi ih i podgrijavati samo tečnost. Ako to nije moguće, u potpunosti treba izbjegavati zagrijavanje, dodaje. U rizičnu grupu namirnica spadaju i gljive s kojima treba biti na posebnom oprezu prilikom podgrijavanja i skladištenja. U toj su grupi i krompir te spanać kao najopasnija namirnica od navedenih.
- Gljive su vrlo osjetljiva namirnica i njihovi proteini se lako uništavaju, posebno pod uticajem enzima i mikroorganizama. Ako se gljive ne očiste dobro te nakon termičke obrade vrlo brzo ne stave u hladnjak, mogu se pokvariti, zbog čega nije preporučljivo njihovo podgrijavanje. Ako su pri pripremi jela korištene svježe i dobro očišćene gljive, koje su nakon pripreme bile u hladnjaku ne više od 24 sata, mogu se podgrijati na temperaturi od oko 70°C.
Podgrijavanjem krompira pak dolazi do rekristalizacije skrobnih zrnaca, zbog čega ona postaju teže probavljiva i često, kod osjetljivijih ljudi, mogu prouzrokovati osjećaj težine u želucu.
Spanać je od spomenutog povrća najosjetljiviji jer sadrži nitrate koji podgrijavanjem mogu prijeći u nitrozamine, koji su kancerogeni spojevi, stoga se ne preporučuje jesti nakon podgrijavanja - upozorava.
Food Standard Agency, nadležno tijelo za sigurnost hrane u Velikoj Britaniji, posebno ističe rižu koja može biti iznuzetno opasna za naknadnu konzumaciju.
- Prema preporukama FSA, treba izbjegavati podgrijavanje riže. Sirova riža može sadržati spore bakterija koje mogu izazvati trovanje. Spore mogu opstati i nakon kuvanja, pretvoriti se u bakterije te, ako rižu ostavimo na sobnoj temperaturi, razmnožiti do te mjere da proizvode otrove koji uzrokuju povraćanje i proliv, a podgrijavanjem se ne mogu ukloniti. Pripremate li rižu unaprijed, preporučuje se da je hladite najviše sat vremena od završetka pripreme i čuvate u hladnjaku najviše jedan dan prije podgrijavanja - kaže.
No postoji hrana koja se može podgrijati najviše dva do tri puta, i to u toploj kipućoj vodi koja će spriječiti negativne posljedice.
- Podgrijavanje hrane bogate proteinima (meso, riba) nakon 2-3 dana može promijeniti strukturu proteina, a to utiče na njihovu probavljivost i može izazvati probavne tegobe. Takvu hranu treba zagrijati u toploj vodi na nižim temperaturama kako bi se ublažile ove promjene - tvrdi Švagelj.
Izvor:24sata.hr
Komentari