"Vojska Srbije, naše vazduhoplovstvo i avijacija su u stanju već sada da čuvaju naše nebo i da za to ne tražimo pomoć ni od koga", rekao je Vulin na aerodromu Batajnica gdje su pripadnici roda avijacije Vojske Srbije obilježili svoj dan u znak sjećanja na 2. avgust 1893. godine, kada je stupila na snagu uredba o vojnom ustrojstvu, javlja Srna.
Vulin je najavio i da će modernizacija avijacije biti nastavljena od "nabavke novih Mig-ova preko novih helikoptera do poboljšavanja materijalnog položaja pripadnika avijacije", saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.
Avijacija je danas najvažniji rod vida Ratnog vazduhoplovstva /RV/ i protivvazduhoplovne odbrane /PVO/, a namijenjena je za dejstva po objektima u vazdušnom prostoru, borbu za prevlast u vazduhu, dejstva po objektima na kopnu i vodi, kao i izviđanje i prevoz vazdušnim putem.
Počeci srpske avijacije, kako navode vojni istoričari, vezuju se za 1912. godinu, kada su na školovanje u Francuske pilotske škole upućeni prvi letači.
Prva vazduhoplovna komanda formirana je u Nišu 24. decembra 1912. godine, a prva dejstva srpska avijacija ispoljila je prilikom opsade Skadra 1913. godine.
Veliki kvalitativan skok srpsko vazduhoplovstvo ostvarilo je na Solunskom frontu uz pomoć Francuske, nastavljajući tradicije srpske avijatike.
U periodu između dva rata, od prve dvije eskadrile razvija se moderno vazduhoplovstvo sa više stotina aviona.
U Aprilskom ratu 1941. godine, avijacija se kao glavna snaga tadašnjeg Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva odlučno suprotstavila njemačkom Luftvafeu.
Tokom Drugog svjetskog rata dio letača nastavio je da se bori u sastavu savezničkih vazduhoplovstava, a dio je učestvovao u osnivanju jedinica avijacije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ).
Iz tih jedinica avijacije, od 1945. do 1991. godine razvilo se respektabilno vazduhoplovstvo, čiji pripadnici su učestvovali u odbrani zemlje tokom NATO agresije 1999. godine.
Komentari